Facebook Google+ Twitter

Z Sieradza na Grunwald

Takiego wydarzenia u nas nie było, przynajmniej w ostatnich... 600 latach. Do Sieradza zawita kilkuset rycerzy z kilku państw Europy. Zbrojni zatrzymają się w naszym grodzie w drodze na wielką inscenizację bitwy grunwaldzkiej.

Fot. ilustracyjna / Fot. PAPOkoło 400 rycerzy, giermkowie, białogłowy i liczna menażeria. Cały tłum już dziś szykuje się do wymarszu na Sieradz. Do naszego miasta zawitają rycerze m.in. z Rosji i Ukrainy. Wszystko w ramach Szlaku Grunwaldzkiego. Projekt pod patronatem Narodowego Centrum Kultury ma przybliżyć mieszkańcom Polski wydarzenia sprzed dnia 15 lipca 1410 roku. Organizatorem imprezy jest Sieradzkie Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe, Stowarzyszenie Miłośników Rekonstrukcji Historycznych w Łodzi i Urząd Miasta w Sieradzu .

Obozowisko będzie rozbite na łęgach przy Wzgórzu Zamkowym. Tam właśnie powstanie średniowieczne miasteczko, w którym na 3 dni (18-20 czerwca) czas zatrzyma się na roku 1410. Organizatorzy zapowiadają turnieje rycerskie, parady zbrojnych, jarmark średniowieczny, rekonstrukcje wydarzeń sprzed 600 lat, koncerty muzyki średniowiecznej i mnóstwo atrakcji towarzyszących. Ciekawie zapowiada się celebracja średniowiecznej mszy świętej... i spalenie czarownicy na stosie. Na średniowiecznej arenie będą wystawione 3 widowiska. Każdy gość będzie miał okazję przyjrzeć się z bliska warunkom życia rycerzy. Można zobaczyć, dotknąć, posmakować. Po 3 dniach zabaw i turniejów, rycerze wyruszą spod Wzgórza Zamkowego na Grunwald, tak jak to miało miejsce 600 lat temu.

"W Uniejowie jest gród rycerski i skutecznie przyciąga turystów…"

Takie wydarzenie, zdaniem organizatorów, ma przypomnieć ciekawą historię naszego miasta i sprawić, by na nowo sieradzanie mogli być dumni z Chorągwi Sieradzkiej. Nasza historia, choć często trudna i niezrozumiała, wcale nie musi być nudna. Pokazanie historycznych faktów w atrakcyjny sposób, pozwoli wypromować Sieradz - jeden z najstarszych grodów w Polsce, przekonuje Zbigniew Nastarowicz, prezes SSKO. - W Uniejowie jest gród rycerski i skutecznie przyciąga turystów. Myślę, że Sieradz ze swoją wielowiekową tradycją zasługuje na wyróżnienie. Bogata historia jest tym co u nas najcenniejsze i to musimy eksponować. Często mam wrażenie, że ludzie z innych miast wiedzą więcej o naszej przeszłości, niż sami sieradzanie. Właśnie takie imprezy jak Szlak Grunwaldzki mają to zmienić. - Zapowiada Nastarowicz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.