Facebook Google+ Twitter

Z telefonów komórkowych Polacy rozmawiają 15 minut dziennie

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2006-10-26 11:09

Prawie 30 proc. Polaków posiada tylko jeden telefon – komórkowy. Jest ich o jedną trzecią więcej niż tych, którzy mają tylko telefony stacjonarne. Dwukrotnie częściej niż obywatele innych państw europejskich wysyłamy SMS-y.

Z badań polskiego rynku telekomunikacyjnego, opublikowanych w raporcie „Polskiego konsumenta telefonicznego portret współczesny” wynika, że aż 27 proc. Polaków ma tylko telefon komórkowy. Sposób, w jaki je wykorzystujemy, rożni nas jednak od innych nacji. Polacy znacznie rzadziej dzwonią z komórek – rozmawiamy około 15 minut dziennie, najmniej w Europie - za to SMS-ujemy jak szaleni. Przeciętny Polak wysyła 6,5 krótkich wiadomości tekstowych w ciągu dnia. Dla porównania Węgrzy czynią to tylko dwa razy, natomiast Brytyjczycy, których rynek jest uważany za największy w Europie, wysyłają codziennie około czterech SMS-ów. fot. stock.xchng

Z komórek dzwonimy także w domu, sami też opłacamy nasze rachunki. W innych krajach w domach ludzie korzystają w większym stopniu z telefonów stacjonarnych, a z komórek dzwonią będąc poza domem. Polacy używają komórek w domach dzwoniąc na inne komórki, choć cena tych połączeń nie zawsze to uzasadnia. Drugim powodem jest chęć wykorzystania darmowych minut. Znacznie częściej dzwonimy też z prywatnych komórek w sprawach służbowych. W zachodniej Europie i USA jest standardem, że za takie rozmowy płaci pracodawca.

Prawie 23 proc. Polaków korzysta z najnowszych usług telefonii komórkowej takich jak połączenia internetowe, czy przesyłanie plików muzycznych i zdjęciowych. W tym zakresie w Europie wyprzedza nas tylko Wielka Brytania.
Badania potwierdzają jednak dużo większą wrażliwość Polaków na cenę usług telefonicznych - dzwoniąc staramy się oszczędzać. Natomiast nieco ponad 20 proc. rodaków nie jest w ogóle zainteresowana posiadaniem komórek - są to przeważnie emeryci i osoby starsze oraz tradycjonaliści.

Badania przeprowadziła działająca na naszym rynku szwedzka firma telekomunikacyjna Ericsson. To pierwsze tego typu badania przeprowadzone w naszym kraju. Chcąc przewidywać trendy rozwoju telefonii, firma ta prowadzi badania w większości krajów europejskich oraz w USA i Japonii. Polskie badania były przeprowadzone tymi samymi metodami. Zdaniem badających wyniki są reprezentatywne dla 28 milionów ludzi w naszym kraju w grupach wiekowych pomiędzy 15 a 69 lat.

KK (APP)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polki chyba trochę dłużej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja rozmawiam dluzej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.