Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9116 miejsce

Z telewizji francuskiej do polskiej - Fort Boyard

Kiedy w 1801 roku Napoleon rozpoczynał jego budowę, zapewne nie przypuszczał, że po dziś dzień będzie to sławne miejsce. Od blisko 20 lat jest on areną francuskiego turnieju telewizyjnego. Teraz pora na polski Fort Boyard.

Fort Boyard / Fot. screenshot ze strony TVP2Gdzieś między wyspami Île-d'Aix i Île d'Oléron, dumnie góruje nad wodami oceanu długi na 61, szeroki na 31 i wysoki na 20 metrów Fort Boyard. Wydawać by się mogło, że czasy świetności ma już za sobą - wybudowany przez Napoleona I, przemieniony w więzienie w czasach Komuny Paryskiej - stał opuszczony do początku lat 90. To właśnie wtedy francuska telewizja France 2 rozpoczęła produkcję telewizyjnego turnieju, który przez blisko 20 lat cieszy się niesłabnącą popularnością (France 2 sprzedała licencję na lokalne edycje do blisko trzydziestu krajów od Argentyny po Koreę Południową). Jako do jednego z ostatnich krajów europejskich, "Fort Boyard" trafia na ekrany polskiej telewizji publicznej.

6 września TVP 2 wyemitowała pierwszy, z trzynastu odcinków, w którym wystąpią polscy zawodnicy. Nasza rodzima wersja opiera się po części na nieco odmiennych zasadach gry niż ta, jaką polscy telewidzowie w latach 90. mogli poznać za pośrednictwem telewizji ATV, która to emitowała francuskie edycje programu. W każdym odcinku śledzić będziemy zmagania czwórki zawodników wspieranej przez gwiazdę polskiego show-biznesu (wśród "VIP-ów" w pierwszej edycji pojawią się m.in. Przemysław Saleta czy Justyna Steczkowska).

5 kluczy, prawidłowe hasło, a skarbiec stanie otworem. / Fot. screenshot ze strony TVP2Polska edycja trwa 40 minut + 3 minutowy finał (w edycjach francuskich długość dwóch pierwszych etapów wahała się od półtorej godziny do 45 minut). W pierwszej części zawodnicy mają do pokonania 2 etapy w trakcie których muszą zdobyć 5 kluczy (w oryginale kluczy było 5, 6 lub 7) oraz wyrazy-wskazówki. W etapie finałowym drużyna wkracza do skarbca, gdzie na kamiennej planszy z literami alfabetu układa hasło za pomocą stalowych kul. Jeżeli podane zostało prawidłowe hasło, szyfr zostaje złamany i do metalowej klatki wysypują się złote Boyardy. Drużyna wygrywa tyle, ile w określonym czasie (maksymalnie 3 minuty) zdoła wynieść złota (po regulaminowym czasie wrota do skarbca zamykają się i zostają wypuszczone tygrysy.
Ojciec Fouras a Janusz Weiss... jedyny mankament polskiej wersji. / Fot. screenshot ze strony France2W grze liczy się nie tylko sprawność fizyczna potrzebna niewątpliwie w konkurencjach siłowych czy zręcznościowych, ale także i rześkość umysłu, która przyda się choćby w grach logicznych czy w starciu z zagadkami Ojca Fourasa.

Polska edycja niewątpliwie różni się od pierwowzoru, jednak nie można jej zarzucić, jakoby straciła "ducha Fortu" o którym mówią zarówno ci, którzy program widzieli już wcześniej, jak i sami producenci TVP. Mimo wprowadzenia rodzimych akcentów, takich jak prowadzący czy Janusz Weiss w roli Ojca Fourasa (chyba jedyny minus tego programu), pozostawiono mieszkańców Fortu, którzy od blisko 20 lat pojawiają się na ekranach telewizyjnych całego świata. A są to: Passe-Partout - przewodnik po forcie, klucznik, La Boule- strażnik więzienia oraz Felindra - Treserka tygrysów, strażniczka skarbca.

Passe-Partout - stały mieszkaniec Fortu. / Fot. screenshot ze strony France2Mimo iż "Super Express" na długo przed emisją programu ogłosił go mianem kolejnej klapy telewizji publicznej, wiadomo jest, że na ekranach polskich telewizorów zagości i druga edycja tego programu. Jaka będzie jego oglądalność? Czas pokaże. W każdą sobotę o 19:55 w TVP 2.

Więcej o programie na stronie Fortu Boyard.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.