Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17046 miejsce

Z ukrytą kamerą na żubry i inne dzikie zwierzęta

Pracownicy Nadleśnictwa Browsk postanowili zamontować w Puszczy Białowieskiej kamerę. Reflektory podczerwone, w jakie zostało wyposażone urządzenie, sprawiają, że możemy podglądać życie leśnych mieszkańców nawet w nocy.

 / Fot. Puszcza Białowieska. Niegdyś ulubione miejsce polowań polskich królów, litewskich książąt, a nawet carów Rosji. Dziś nadal zachwyca. Zoologów i botaników ujmuje bogactwo biosfery tego regionu. Turyści, zwłaszcza mieszkańcy wielkich miast, często wybierają to miejsce na wakacje, aby odpocząć od ulicznego zgiełku i tłoku. Wielu z nich ma również nadzieje, że uda im się tam podpatrzeć dziką zwierzynę w jej naturalnym środowisku.

Lecz mimo iż puszcza ta jest domem dla wielu gatunków zwierząt, choćby takich jak żubr, ryś, wilk, czy łoś, niezwykle trudno jest je spotkać, gdyż stworzenia te są bardzo płochliwe i zwykle skutecznie kryją się przed ludzkimi oczami. Poza tym wiele z nich największą aktywność przejawia w nocy, kiedy w lesie jest zupełnie ciemno.

Jednak współczesna technologia sprawia, że czasami możemy przechytrzyć przyrodę i poznać choć część jej prawdziwego oblicza. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku postanowiła zamontować na leśnej polanie… kamerę. Jest to miejsce, gdzie leśnicy, zwłaszcza w porze zimowej, zostawiają karmę dla zwierząt. Śnieg, mróz i trudności w zdobyciu pożywienia w innych częściach lasu, sprawiają, iż mieszkańcy puszczy często na polanę przychodzą i spędzają na niej dużo czasu. Oprócz żubrów posilających się przy paśnikach, można też zobaczyć towarzyszące im jelenie, sarny, dziki czy zające. Zdarza się, że polanę odwiedzi lis lub nawet wataha wilków.

Kiedy przy paśnikach nic się nie dzieje, kamera zostaje skierowana na gałąź, gdzie są dokarmiane ptaki. Zawieszony tam w specjalnych torebeczkach pokarm przyciąga niezliczone stada sójek, sikorek, wróbli, dzwońców i trznadli. Ostatnio nawet przyleciał dzięcioł. Obiektyw znajduję się w stosunkowo niedużej odległości od drzewa na którym wisi karma, co sprawia, iż możemy z bliska obserwować ptasią ucztę.

Kamery są włączone przez całą dobę. Aby się przekonać, co słychać w leśnej gęstwinie, należy wejść na stronę Lasów Państwowych i kliknąć w zakładkę żubry online. Dla większej zachęty podaje link: http://www.lasy.gov.pl/zubr.
Serdecznie polecam

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Puszcza Białowieska. Niegdyś ulubione miejsce polowań polskich królów, litewskich książąt, a nawet carów Rosji. Dziś nadal zachwyca.

Dzięki temu, że to takie dobre miejsce do polowań stolicę Rzeczypospolitej z Krakowa przeniesiono do Warszawy. Mówiło się, że stąd król ma bliżej na litewskie sejmiki, bo przecież obowiązywała Unia, ale kto go tam widział na Litwie...zajęty był wtedy polowaniami w Białowieży. Fajny tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak widać, ukryte kamery ogromnie ułatwiają życie wszystkim, którzy "żyją" lasem i przyrodą zawodowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.