Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7432 miejsce

Z USA do Rosji pociągiem. Powstanie tunel pod cieśniną Beringa

Moskwa poparła pomysł budowy tunelu kolejowego pod cieśniną Beringa, który ma połączyć Rosję i Stany Zjednoczone. Jego długość wyniesie 105 km, a budowa potrwa nawet 15 lat. Inwestycja pochłonie około 10-12 mld dolarów.

Fotografia ilustracyjna / Fot. OhWeh, CC 2.5Jak informuje telewizja TVN 24 rosyjskie władze poparły projekt budowy tunelu, który ma połączyć Alaskę z Półwyspem Czukockim. Będzie on o połowę krótszy od podobnej konstrukcji znajdującej się pod kanałem La Manche.

Ten 105-kilometrowy odcinek podwodnej trasy kolejowej to tylko wierzchołek góry. Aby w pełni połączyć sieci kolejowe mocarstw trzeba będzie wybudować około 4 tys. kilometrów torów w Rosji i 2 tys. km po stronie amerykańskiej.

Ze względu na ekstremalne warunki klimatyczne sama budowa tunelu będzie ogromnym wyzwaniem. Średnie temperatury kształtujące się nawet na poziomie -50 stopni Celsjusza ograniczą prace do 5 miesięcy. Nie wiadomo także jak zachowa się stal w takich warunkach, a więc zapewne będzie trzeba ją pokryć betonem. Kolejny problem stanowić będzie dostosowanie torów. Rosyjskie pociągi jeżdżą po torach o szerszym rozstawie, który nigdzie indziej nie jest spotykany.

Pomysł połączenia kolejowego pomiędzy Rosją a USA nie jest nową ideą. Takie plany pojawiły się już w 1905 roku, a ich pomysłodawcą był car Mikołaj II. Historia potoczyła się jednak inaczej i na poważnie myśli się o tym projekcie dopiero od kilku lat. Tunel miałby nie tylko spełniać funkcje turystyczne, ale przede wszystkim handlowe.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Swego czasu był program o budowie mostu nad cieśniną Beringa. Nie wydaje mi się, aby w perspektywie 20 lat coś się zaczęło dziać, bo to tereny prawie niezamieszkane, a transport statkiem z Władywostoku jest o wiele tańszy.
Jedynym możliwym uzasadnieniem budowy linii kolejowej jest być może zbudowanie jej przy okazji budowy rurociągu ropy do USA, z wykorzystaniem istniejącego rurociągu z Alaski. Cóż, Bliski Wschód płonie, USA szukają nowych źródeł paliw - Rosja jest niezbadana, prawdopodobnie tam i za 100 lat może być dość ropy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.