Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z wicestarostą Dariuszem Jałoszyńskim o pływalni w Radziejowie

Redakcja
Migawki z budowy krytej pływalni
Migawki z budowy krytej pływalni
Od rozpoczęcia budowy obiektu bardzo ważnego dla sportu i dla miasta oraz powiatu radziejowskiego - budowy krytej pływalni przy Zespole Szkół Mechanicznych im. J. Piłsudskiego - minęło kilka miesięcy. Na budowie widać krzątających się pracowników.

Była to historyczna chwila, gdy 29 kwietnia 2010 roku uroczyście wmurowano akt erekcyjny przy udziale władz samorządowych województwa, które reprezentował Franciszek Złotnikiewicz, członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, władz powiatu radziejowskiego, okolicznych gmin i wykonawców. Sam pomysł pojawiał się od wielu lat w Radziejowie. Jego pomysłodawcą i skutecznym orędownikiem realizacji był wicestarosta Dariusz Jałoszyński, który potrafił przekonać wielu ludzi do wprowadzenia tego pomysłu do planu starostwa powiatowego. Starania o pieniądze na budowę krytej pływalni trwały od wielu lat. Według informacji wykonawców istnieje możliwość odbioru technicznego tzw. późną wiosną rozmawiam na temat szczegółów z tym związanych z panem Dariuszem Jałoszyńskim wicestarostą powiatu radziejowskiego.

Panie Darku na początku kilka słów ogólnych o tej tak oczekiwanej inwestycji?

Zacznę od tego, że najpierw staraliśmy się o pieniądze na budowę krytej pływalni z funduszy ze skarbu państwa, potem ministerstwa sportu, zwracaliśmy się także z prośbą o pomoc do różnych organizacji i fundacji wspierających działalność sportową. Zainteresowaliśmy także planami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który jako pierwszy odpowiedział pozytywnie na apel władz powiatu radziejowskiego. To właśnie dzięki wsparciu ze strony pracowników Urzędu Marszałkowskiego i działaczy sejmiku wojewódzkiego projekt budowy basenu zaczął nabierać realnych kształtów. Budowa pływalni rozpoczęła się na początku marca i miała być zakończona jeszcze w 2010 r.

Gmach basenu stanie się wizytówką naszego powiatu i miasta Radziejowa, miejscem, do którego ściągać będą mieszkańcy, szczególnie młodzież z całego regionu, a także ośrodkiem aktywności fizycznej i rehabilitacji. Umożliwi mieszkańcom powiatu radziejowskiego pływanie w okresach poza letnich i złej pogody. Dzieci i młodzież szkolna będą miały możliwość odbywania nauki pływania w ramach zajęć szkolnych. Skończą się dla mieszkańców, chcących korzystać z tego rodzaju atrakcji, dojazdy do oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów miejscowości.

Dzięki zajęciom, które będą mogły się odbywać po oddaniu basenu, zwiększy się różnorodność zajęć sportowych. Pływalnia pozwoli na rozwój rekreacji i sportu oraz umożliwi prowadzenie rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Da także możliwość poszerzenia oferty sportowej dla całej młodzieży z terenu powiatu, której ilość szacuje się na około 5 tys. osób.

Co przewidziane jest w ramach projektu pływalni?

Pływalnia będzie składała się z basenu podstawowego o długości 25 m i szerokości 12,5 m, głębokości ok. 1,4 m do 1,8 m, basenu rekreacyjnego z różnymi atrakcjami, brodzika dla dzieci, zjeżdżalni o długości 56 m oraz innych urządzeń i pomieszczeń towarzyszących. W pobliżu miejsca, gdzie jest budowany basen znajdują się las komunalny ze ścieżkami rekreacyjnymi oraz stadion sportowy, a w bezpośrednim sąsiedztwie sala gimnastyczna. Realizacja projektu budowy będzie dopełnieniem istniejącego kompleksu rekreacyjno-sportowego.

Zajęcia, które będą odbywały się pod okiem rehabilitantów, ratowników oraz innych specjalistów, wpłyną pozytywnie na zdrowie mieszkańców, a przede wszystkim dzieci i młodzieży. Pływanie służy nie tylko celom sportowym, ale także użytkowym, rekreacyjnym, zdrowotnym, higienicznym i leczniczym.

Panie Darku, w pierwotnych założeniach przewidywaliście oddanie krytej pływalni do końca 2010 roku. Proszę o podanie przyczyn przedłużenia jej budowy oraz aktualnego stanu prac, jak i prognoz, kiedy odbędzie się odbiór techniczny obiektu oraz kiedy nastąpi oddanie jej w użytkowanie?

Na wstępie warto sobie uzmysłowić, jak skomplikowana jest to inwestycja. Stąd wystąpił w jej realizacji pewien poślizg. Trwają prace przy basenie. Niestety, głównemu wykonawcy nie udało się zrealizować prac budowlanych w terminie, czyli do 31 grudnia 2010 r.

Nowy przewidywany termin zakończenia robót to 30 kwietnia 2011 r. Oczywiście po wyznaczonej dacie musi nastąpić rozruch technologiczny basenu, który potrwa około dwóch miesięcy i wówczas basen będzie mógł być oddany do użytku

Gospodarskie myślenie to nie tylko sama inwestycja, ale myślenie o przyszłych kosztach eksploatacyjnych. A z tego, co wiem, to mają one rocznie sięgać miliona złotych. Same koszty ogrzewania to 300 tysięcy złotych. Rozważana była koncepcja wykorzystania ciepła pozyskiwanego z biogazowni - miała być energia za grosze, 18 miejsc pracy i jakieś inne korzyści, zawsze warto się było nad tym pochylić.

Jedną z alternatyw obniżki kosztów ogrzewania basenu było rozważanie budowy biogazowni i zakup i wykorzystanie energii cieplnej. Energia elektryczna pozyskana w ten sposób byłaby sprzedawana do sieci elektroenergetycznej. Cały proces przebiegałby w hermetycznych warunkach. Proces produkcji biogazu byłby odcięty od warunków zewnętrznych. Jedyne oddziaływanie to gromadzenie substratów na placu.

Gdyby powstała biogazownia, to energia cieplna przeznaczona byłaby na potrzeby ogrzewania Zespołu Szkół Mechanicznych i basenu. Ta, jak i każda inwestycja firmy takiej czy innej, wymaga przedyskutowania. W dniu 20 stycznia 2011 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Radziejów odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach na budowę elektrociepłowni na biogaz i problem tego rozwiązania jest nieaktualny.

Uważam, że odstąpienie od tego rozwiązania nie jest najwłaściwsze, mimo aspektu społecznego. Inne środowiska mają inną opinię na ten temat. Do problemu tego wrócę w innym artykule. Nie mniej interesuje mnie, jakie alternatywne rozwiązanie problemu ogrzewania jest przewidziane?

Inną alternatywą, co prawda znacznie droższą, jest rozwiązanie, aby do ogrzewania basenu służyły piece gazowe, które już są na miejscu. Jednak na dzień dzisiejszy nie przyłączono jeszcze gazu. Przewidujemy, że podłączenie gazu nastąpi do 30 kwietnia 2011 roku.

Panie Darku temat basenu przewijał się od wielu lat w różnych dyskusjach i, mimo również mojego pewnego sceptycyzmu, dzięki panu, jak i pana umiejętności przekonywania i zjednania sobie wokół tej koncepcji wielu ludzi, środowisko powiatu radziejowskiego otrzyma przy radziejowskim „Mechaniku” basen na miarę XXI wieku. Oby służył on jak największej rzeszy ludzi. Już dziś przekonał pan wszystkich, w tym wielu sceptyków, że „jak się chce, to można spełniać swoje marzenia z pożytkiem dla tego środowiska”. I wreszcie temat ten przez swoją realizację nie będzie już więcej elementem gry wyborczej.

Dziękuję za interesującą rozmowę.
Karol Szmagalski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto