Facebook Google+ Twitter

Z widokiem na taniec. Wywiad z Barbarą Wysoczańską z Teatru Tańca DF

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-11-02 12:04

Współautorzy: Barbara Wysoczańska

O tym, co szykuje w tym sezonie zespół Teatru Tańca DF oraz o popularności tańca współczesnego wśród krakowian w rozmowie z Barbarą Wysoczańską, tancerką, koordynatorką projektów zespołu oraz wiceprezesem Stowarzyszenia Teatr Tańca DF.

Monika Szylar: Czym może pochwalić się jeden z najstarszych teatrów tańca w Polsce?
Barbara Wysoczańska: Przede wszystkim tym, że od dwudziestu jeden lat z powodzeniem realizuje liczne spektakle i projekty taneczne w Krakowie. Teatr Tańca DF jest niezmiennie prowadzony przez swoją założycielkę i choreografa Katarzynę Skawińską, która przez lata działalności wypracowała swój rozpoznawalny styl. To głównie jej zawdzięczamy dotychczasowe funkcjonowanie na tanecznej mapie Polski. Konsekwencja w kształtowaniu charakterystycznego wyrazu Teatru oraz wieloletnie doświadczenie sprawiają, że Teatr Tańca DF jest mocno stojącym filarem na krakowskiej scenie tańca. Powstają wciąż nowe spektakle pozostające na wysokim poziomie artystycznym, inspirowane głównie sztukami plastycznymi oraz odnoszące się do emocjonalności człowieka. Czasem językiem choreografii są tylko emocje, skojarzenia wyrażane poprzez ciało tancerza, innym razem spektakl ma swoją wyraźną fabułę.

Teatr przez dwie dekady zrealizował około pięćdziesięciu choreografii. Oprócz pełnowymiarowych spektakli powstają też krótkie etiudy, których autorami są również tancerze zespołu. Warto podkreślić, że oprócz edukacji tanecznej, która od lat pozostaje na bardzo wysokim poziomie, dostajemy również szansę spróbowania swoich sił w tworzeniu własnych choreografii. Katarzyna Skawińska pełni wtedy rolę kierownika artystycznego tych produkcji. Czuwa nad jakością projektu, pozostawiając jednak autorowi swobodę w kształtowaniu koncepcji, wyrazu scenicznego i charakteru ruchu.

Działając od 2008 roku pod patronatem Dworku Białoprądnickiego, mamy możliwość również szerszej działalności edukacyjnej. W ramach projektu Roz-Ruchy, którego ideą są cykliczne spotkania z tańcem w różnej formie, realizujemy wykłady, prezentacje fotografii tańca, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, pokazy etiud. Jest to taka pracownia eksperymentalna, która jak się okazało, cieszy się dość dużym zainteresowaniem wśród odbiorców w różnym wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.