Facebook Google+ Twitter

Z wizytą na Baker Street

Doktor Watson przywitał mnie uprzejmie w drzwiach swojego domu przy Baker Street 221 b. Nie ukrywam, że bardziej chciałam poznać jego słynnego współlokatora Sherlocka Holmesa, ale ten niestety został wezwany w ważnej sprawie do Exeter.

Watson zaprosił mnie jednak do środka i zgodził się oprowadzić mnie po zaczarowanym wnętrzu swojego królestwa. Zamykając za sobą drzwi, zawędrowałam do innego świata. Gdzieś tam za moimi plecami został hałas i harmider wielkiej i nowoczesnej metropolii. W domu przy ulicy Baker przeniosłam się do czasów wiktoriańskiej Anglii, wróciłam do przeszłości. Nie znam drugiego takiego miejsca, gdzie niesamowita i tajemnicza atmosfera otacza człowieka niczym miękki kokon. Stare skrzypiące schody zaprowadziły mnie na piętro, do saloniku, w którym Doktor Watson i Sherlock Holmes zazwyczaj piją herbatę, palą fajkę i rozmawiają o kolejnych zagadkowych morderstwach , kradzieżach i zaginięciach. Rozsiadłam się wygodnie w czerwonym fotelu tuż przy kominku i próbowałam nasycić oczy niesamowitym wystrojem tego pokoju. Moja uwagę przykuło wielkie biurko a liczne fotografie, obrazy, książki i pamiątkowe bibeloty dawały świadectwo, jakim człowiekiem jest Sherlock.

Biurko Sherlocka Holmesa / Fot. K. LichtensteinSir Arthur Conan Doyle tworząc postać słynnego detektywa pewnie nigdy nie przypuszczał, że legenda Sherlocka Holmesa przetrwa do dziś, więcej, że nawet przebije popularnością samego autora poczytnych kryminałów. Bo czy ktoś kiedyś słyszał o muzeum Conan-Doyle'a ? Przyznam, że szukałam odpowiedzi na to pytanie i znalazłam wzmiankę, że w Portsmouth - mieście, w którym tworzył, można obejrzeć kolekcję różnych prywatnych dokumentów i zdjęć tego pisarza. Tymczasem Sherlock i Watson przyjmują w Londynie, każdego roku odwiedzają ich miliony gości z całego świata, bo wszyscy o nich słyszeli a niektórzy nawet wierzą, ze żyli naprawdę.

A co na to niski, przysadzisty Belg – Herkules Poirot bohater powieści Agathy Christie ? Dlaczego równie słynny, wybitny i analityczny umysł nie został uhonorowany własnym muzeum ? Tego nie wiem, ale może kiedyś, gdzieś w przyszłości zapukam i do jego drzwi.

Muzeum Sherlocka Holmesa w Londynie czynne codziennie oprócz świąt Bożego Narodzenia od 09:30 do 18:00.

Muzeum Sherlocka Holmesa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.