Facebook Google+ Twitter

Z wody, lądu i powietrza. Manewry "Anakonda 14" zakończone

Zakończone dzisiaj manewry wojskowe "Anakonda 14" w czwartek odwiedził zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Bronisław Komorowski oraz szef MON, wicepremier Tomasz Siemoniak. Były to największe ćwiczenia Sił Zbrojnych RP.

 / Fot. Materiał MW RP"Anakonda 14" - największe, cykliczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP o połączonym charakterze, prowadzone w układzie międzynarodowym, dobiegły końca. Od 24 września na terenie wszystkich rodzajach poligonów ćwiczyło ponad 12 tysięcy żołnierzy, w tym 750 z państw sojuszniczych, m.in. z Czech, Estonii, Holandii, Kanady, Litwy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.


Obejrzyj galerię zdjęć z manewrów "Anakonda 14"

Ćwiczących żołnierzy na poligonie w Orzyszu odwiedził Prezydent RP Bronisław Komorowski. Towarzyszyli mu m.in: wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł, przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO gen. Pavel Petr, ambasador USA Stephen Mull oraz minister obrony Albanii Mimi Kodheli.

Prezydent wyraził opinię, że zakończone właśnie ćwiczenia są ważne dla Polski i wschodniej flanki NATO. To ważne ćwiczenia, bo ważny jest moment, w którym się one odbywają - mówił Prezydent Komorowski - te ćwiczenia nabierają szczególnego znaczenia także z punktu widzenia odpowiedzi na zaistniałą sytuację w naszym, ale nie tylko w naszym, polskim środowisku bezpieczeństwa, a w środowisku bezpieczeństwa ważnym z punktu widzenia całej flanki wschodniej, całego Sojuszu Północnoatlantyckiego [...] demonstrują przeświadczenie o wspólnocie bezpieczeństwa, także o wspólnocie zagrożenia.

Manewry wojskowe pod kryptonimem "Anakonda" organizowane są od 2006 roku w cyklu dwuletnim. W tym roku kierował nimi sztab pod przewodnictwem gen. broni Marka Tomaszyckiego z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Ich zadaniem było zgranie wydzielonych sił do prowadzenia działań obronnych, a także stworzenie warunków do wprowadzenia do walki sojuszniczych sił wzmocnienia. Podczas ćwiczenia prowadzona była również współpraca z organami administracji lokalnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.