Facebook Google+ Twitter

"Z zawodu jestem Papieżem" Wolfgang Broer

"(...) Polski dziennikarz pyta Ojca Świętego, co sądzi o tym, że polska alpinistka Wanda Rutkiewicz w dniu jego wyboru zdobyła Mount Everest. Odpowiedź brzmi: - Zrobiła to chyba z przerażenia, że ja zostałem papieżem".

Strona tytułowa / Fot. wydawnictwo VIRGONiniejsza książka to zbiór anegdot z życia papieża Jana Pawła II, a zbieraniem ich zajął się dr Wolfgang Broer, długoletni pracownik dużej wiedeńskiej gazety codziennej i specjalista do spraw Europy Wschodniej, kościołów i komunizmu. Dzięki dobrej znajomości Polski mógł bez większych przeszkód spotkać się i porozmawiać ze znajomymi oraz współpracownikami Wojtyły. Natomiast, jako dziennikarz towarzyszył papieżowi podczas jego najważniejszych podróży.

Przed wejściem na konklawe fotograf amerykańskiego magazynu Time prosi miedzy innymi Kardynała Wojtyłę o sesję zdjęciową. Krakowski metropolita śmieje się i macha odmownie: - Proszę się nie martwić. Ja nie zostanę papieżem!

Zbiór anegdot obejmuje pierwsze trzy lata pontyfikatu Jana Pawła II od 1978 roku do 1980. Możemy przeczytać miedzy innymi o pierwszych pielgrzymkach Ojca Świętego, które rozpoczęły się wizytą w Meksyku, następnie Polska, Irlandia, Stany Zjednoczone, Turcja, Afryka, Francja, Brazylia i Niemcy. W każdym z tych państw miały miejsce różne, niekiedy przezabawne sytuacje i dlatego też są one ujęte w tej książce.

Kardynał König, arcybiskup Wiednia, w liście do wydawcy powiedział:
Cieszę się, że w niniejszej książce udało się w ciekawy i przystępny sposób skoncentrować uwagę na postaci papieża, a szczególnie wydobyć jego ludzkie cechy.

Jakże trafne są słowa kardynała odnoszące się do ludzkich cech papieża. Książka ta ukazuje Jana Pawła II, jako normalnego człowieka, który przybył z dalekiego kraju po to, aby zostać biskupem Rzymu. To Karol Wojtyła zrywa z całą świętą otoczką, która zawsze była wokół papieża. Pokazuje on przede wszystkim fakt, że jest człowiekiem, który tak jak inni popełnia błędy, śmieje się, płacze. Nie jest noszony w lektyce tylko porusza się samodzielnie. Wspina się po górach i pływa w basenie. Uprawia sport.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

janusz panasiuk
  • janusz panasiuk
  • 01.07.2011 12:41

OSLO 2011-2015

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.