Facebook Google+ Twitter

Z zeznaniem podatkowym do proboszcza

Nie chcę i nie będę rozważał problemów ekonomicznych, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie. Na ten temat można wiele przeczytać choćby w internecie.

Biskupi podczas 356. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski zastanawiali się nad zastąpieniem Funduszu Kościelnego jednoprocentowym podatkiem na rzecz wybranego Kościoła.

W mediach rozgorzała dyskusja zwolenników jak też przeciwników tej propozycji. Wypowiadają się znawcy finansów, politycy, przedstawiciele Kościoła. Zdania są podzielone jak w większości ważnych tematów w naszym kraju. Zaczyna się podjazdowa wojenka, wypomina się, kto i ile zagarnął majątku. Pocieszeniem ma być rezygnacja z funduszu kościelnego.

Nie chcę i nie będę rozważał problemów ekonomicznych, nie jestem fachowcem w tej dziedzinie. Na ten temat można wiele przeczytać choćby w internecie. Chcę zabrać głos w sprawie z tym związanej, lecz takiej o której jak na razie nikt nie wspomina.

Godząc się na taką propozycję dajemy Kościołowi kolejne narzędzie władzy. Nikt nie zagwarantuje, że po wprowadzeniu takiego przepisu któryś z księży nie wykorzysta tego przeciw swoim parafianom. Opcja pesymistyczna wygląda tak. Chcesz cokolwiek załatwić w kancelarii parafialnej to przyjdź z zeznaniami podatkowymi. Chrzest, konieczne zaznania rodziców jak i chrzestnych, pierwsza komunia to samo. Ślub, konieczne zeznania podatkowe nowożeńców, świadków i koniecznie rodziców i chrzestnych młodych. Wszak to w ich obowiązku jest wychowywać w wierze. Pogrzeb, konieczne zeznania podatkowe zmarłego, współmałżonka oraz dzieci i wnuków. Po spełnieniu tych warunków można przystąpić do negocjacji z wielebnym. Dopiero teraz dowiemy się o dalszych kosztach.

Oczami wyobraźni widzę lejący się na mnie jad komentatorów. Co spokojniejsi zapytają po co komuś sakrament, skoro nie wierzy, nie uznaje kościoła? Nic bardziej mylnego. Przez takie rozwiązanie wiele głęboko wierzących osób stanie przed wyborem, kościół czy fundacja pomagająca innym. Wielokrotnie w ciężkich sytuacjach ludzie korzystają z pomocy fundacji. Co wybrać? Wspieranie fundacji, która opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem, pomaga rodzinie, czy by nie podpaść oddać swój procent na kościół. Wprowadzając taki przepis skazujemy na upadłość wiele wartościowych fundacji.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

katolik
  • katolik
  • 14.01.2012 17:39

Duchowni już dosyć się obłowili na nas Polakach i na mieniu Polski .Niech spróbują postępować tak jak Franciszek z Asyżu .
Zobaczymy ilu jest w środ duchownych prawdziwych kapłanów !Tych nauczają i sobą dają dowody ;czystości, praworządności i chrześcijańskiego miłosierdzia do bliźniego .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Krzysztof Bień. No, nie sprawdziłeś informacji źródłowych. Jezus pielgrzymując z uczniami i nauczając utrzymywał się z datków zebranych na "tacę". Myślę, że ta forma jest właściwa a nie z kasy państwowej. Jak źle nauczają, niech głodują, widocznie nie zasłużyli. Inna forma utrzymuje tendencje prowadzące do wypaczeń. Nie będą myśleć o nauczaniu, tylko o pieniądzach i grubej kasie a naród będzie ogryzał wysuszoną skórkę chleba. Przy nieprawidłowym nauczaniu droga do zbawienia wydłuży się w nieskończoność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Substytutem Funduszu Kościelnego były wyniki działania Funduszu Kościelnego. Kościół w sposób oszukańczy "odzyskał zrabowane mienie" i teraz nic mu się nie należy. Ma się utrzymywać z tego mienia i płacić podatki, również normalne składki na ZUS. Kwestia 1% może być rozważana w kategorii dobrowolnego opadatkowania się ludzi w zamian za likwidację tacy i skarbonek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
nawiedzona
  • nawiedzona
  • 24.10.2011 20:28

bzdura, jak możesz ubliżać kościołowi? kto cie do tego upoważnił? jak nie wierzysz to nie pisz, a nie obrażaj.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obawy Autora są zrozumiałe.
Co do istoty.
Kościół wcale nie chciał, żebyśy my dawali 1%.
W czasie posiedzenia Episkopatu jeden z biskupów wysunął propozycję, żeby Państwo zrezygnowało z 1% naszych podatków na rzecz Kościoła w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego.
Oczywiście budżet to nasze pieniądze...
Jest już reakcja przedstawiciela Ministerstwa Skarbu. Wynika z niej, że w chwili obecnej Państwa nie stać na realizację takich propozycji...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gość
  • Gość
  • 23.10.2011 11:02

FV nikt Ci nie da, bo nie są płatnikami.
Poczytaj http://colaska.pl/forum/hot

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie to się wydaje, że kościół to miał na myśli co innego. Nie chodzi o ten 1% co oddajemy go różnym fundacjom tylko o jeszcze jeden który dla odmiany miałby iść na kościół.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ha, w takiej sytuacji pewnie zażądałabym faktury za posługę:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak to ujawnia się pazerność kleru. Czyli urzędników kościoła katolickiego. A przecież Jezus w wieczerniku mówił : idźcie i nauczajcie. Ale nigdzie nie znalazłem wzmianki : za pieniądze. Gdzie deklarowane cnoty ubóstwa. Bo po brzuchach kleryków tych cnót nie dostrzegam. O innych przez nich popełnianych grzechach nie będę wspominał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.