Facebook Google+ Twitter

Z ziemi włoskiej na Westerplatte - rocznica

W 40. rocznicę sprowadzenia prochów majora Henryka Sucharskiego do Polski, od 2 września do 14 października 2011 roku w Gdańsku trwała wystawa plenerowa prac fotografików, Stefana Figlarowicza i Niny Smolarz, dokumentująca tę uroczystość.

Od lewej: prof. Paweł Machcewicz, Nina Smolarz, p. Ania, Stefan Figlarowicz. / Fot. Stefania NajsarekDo powszechnie znanych placówek związanych z historią współczesną Polski, 1 września 2008 roku dołączyła kolejna - w Gdańsku. Zarządzeniem MKiDN, powołano Muzeum II Wojny Światowej, a jej dyrektorem został historyk prof. dr hab. Paweł Machcewicz.

Wymieniony akt prawny stanowi, że "przedmiotem działalności Muzeum, jest gromadzenie zbiorów dotyczących historii II wojny światowej, ich ochrona oraz udostępnianie poprzez prowadzenie w szczególności działalności wystawienniczej, edukacyjnej i wydawniczej".

1 września - dzień ten, zawsze będzie nam przypominał atak niemieckiego pancernika Schleswig Holstein na Westerplatte. Okręt przybyły pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty, przywitał ogniem stacjonujących w Polskiej Składnicy Tranzytowej żołnierzy. Na 1. planie: b. I Sekretarz KW PZPR w Gdańsku Tadeusz Fiszbach, dalej red. Jerzy Model. / Fot. Stefania NajsarekZałoga, w liczbie kilkudziesięciu osób pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego, przez siedem dni odpierała ataki prowadzone z wody, lądu i powietrza.

Po bohaterskiej walce, major placówkę poddał, a jej obrońcy trafili do niewoli. Samego Sucharskiego wojenna tułaczka zawiodła do Włoch, i tam schorowany 30 czerwca 1946 roku zmarł. Spoczął na cmentarzu Casamassima.

Z inicjatywy pozostałych przy życiu westerplatczyków, historyków i ludzi ówczesnego aparatu władzy, w trudnych warunkach społeczno - politycznych po grudniu 1970 roku, powstał projekt sprowadzenia prochów majora do Polski. Przedsięwzięcie karkołomne, jednak determinacja pomysłodawców, zręczne mediacje na szczeblu rządowym prowadzone m.in. przez I Sekretarza KW PZPR Gdańsku Tadeusza Fiszbacha, a także dzięki wsparciu dzieła przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w ostatnich dniach sierpnia 1971 roku prochy majora H. Sucharskiego dotarły do Gdańska.

Czytaj dalej ---->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ewelia Filnta
  • Ewelia Filnta
  • 25.11.2011 21:29

Temat, któremu warto było poświęcić tyle pracy. Naród bez historii jest jak dom bez fundamentu. Duży plus Steniu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, liczby są tak rozbieżne, że nie zdecydowałam się przytaczać za którymkolwiek ze źródeł.
Tu, http://www.konflikty.pl/a,274,II_wojna_swiatowa,Obrona_Westerplatte.htmlpodają załoga liczyła 210 osób. Tu, http://www.pomorskie.eu/pl/kultura/zabytki/pomniki_historii/bitwawesterplatte - 220 osób, tu, http://www.uczen.staszic.edu.pl/2002/2c/strona13/Westerplatte%201939.htmu 182 ludzi,
tu, http://pl.wikipedia.org/wiki/Obl%C4%99%C5%BCenie_Westerplatte#Si.C5.82y_polskie225 osób, a na spotkaniu podano liczbę 188 osób.
Wolałam więc nie uściślać, ale rzeczywiście zręczniej byłoby podać, że walczyło około 200 osób.
Przepraszam i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do tej pory sądziłem, że na Westerplatte walczyło około 200 żołnierzy, tak jak autor "Nigdy więcej wojny. Pamięci obrońcom Westerplatte", ale wychodzi na to, że to było "kilkadziesiąt osób". Czyżby autorka odkryła nowe fakty historyczne???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu relacja autora zdjęć Stefana Figlarowicza http://www.muzeum1939.pl/fotografie/8/4_major_figlarowicz.pdf

Komentarz został ukrytyrozwiń

Interesujący materiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie materiały sprawiają, ze zatrzymujemy się na chwilę, poddając rozmyślaniom. Takich wartościowych artykułów życzę jak najwięcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze mnie fascynowała postać majora Sucharskiego. Dobrze, że są wystawy, spotkania, które podtrzymują pamięć o tym wyjątkowym człowieku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.