Facebook Google+ Twitter

Za 10 lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak okulary

Niedosłuch to problem, z którym boryka się co piąty mieszkaniec Ziemi w wieku powyżej 55. roku życia, co czwarty w wieku powyżej 65 lat, a co trzeci w wieku powyżej 75 lat. W Polsce żyje od 4 do 6 milionów osób z tym problemem. Co trzeci dorosły Polak niedosłyszy przynajmniej na jedno ucho na poziomie 30 decybeli (dB). Z tej grupy, co piąta osoba - czyli 1 mln - powinna nosić aparat słuchowy.

W Polsce, podobnie jak w innych krajach zurbanizowanych, niedosłuch jest problemem społecznym.

Niedosłuch – problem coraz młodszy

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. AKPAJeszcze kilka lat temu niedosłuch kojarzony był jako przypadłość osób niepełnosprawnych i starszych. Piętnaście lat temu starcze przytępienie słuchu występowało niemal wyłącznie u osób po 70. roku życia. Dziś prawie połowa osób z niedosłuchem nie ukończyła 55 lat. Teraz coraz częściej dotyka osoby młode, które nie przekroczyły 30 roku życia.
Badania audiometryczne wykazują, iż wiek fizjologiczny, w którym występują ubytki słuchu przesuwa się coraz bardziej: około 5 proc. młodzieży w wieku 13 - 15 lat wykazuje różne stopnie ubytków słuchu. U sporej grupy społecznej występuje zjawisko tzw. szumów usznych, czyli uczucie nieustannego dzwonienia w uszach. Około 15 proc. naszego społeczeństwa w wieku powyżej 16. roku życia szumy uszne odczuwa, natomiast nadwrażliwość słuchową obserwuje u siebie co dziesiąty Polak.

Niedosłuch – problem muzyczny

Większość osób młodych borykających się z problemami słuchowymi to użytkownicy przenośnych urządzeń odtwarzających muzykę, które są już tak popularne jak telefony komórkowe i komputery. Według danych dotyczących USA pokolenie „mp3” z problemami słuchu, spowodowanymi słuchaniem zbyt głośnych dźwięków przez słuchawki, liczy już prawie 5,5 mln osób. Biorąc pod uwagę coraz bardziej obniżający się wiek ludzi doświadczających problemów ze słuchem oraz ekspansję coraz bardziej popularnych przenośnych urządzeń do odtwarzania muzyki, za dziesięć lat aparaty słuchowe będą tak powszechne jak okulary.

Niedosłuch - problem zurbanizowany

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. APPWspółczesne społeczeństwa miejskie są i będą coraz mocniej narażane na ubytki słuchu. Efektem jest styl życia, przebywanie w coraz głośniejszym środowisku powodującym np. urazy akustyczne. Zycie w wielkich miastach, w których nieustannie towarzyszy nam hałas, ciągłe przebywanie wśród wielu różnych źródeł dźwięku, często o bardzo wysokim natężeniu, znacząco wpłynęło na liczbę osób borykających się z różnorodnymi problemami wywołanymi nadmierną ekspozycją na hałas. Rujnuje to nie tylko słuch, ale także przyczynia się do szeregu innych poważnych schorzeń, jak bóle głowy, bezsenności, nerwic czy chorób sercowo-naczyniowych.

Niedosłuch – problem wstydliwy

Bardzo często problemu niedosłuchu rozbija się o barierę wstydu. Wynika to z psychologii społecznej. W powszechnym mniemaniu - użytkownicy aparatów słuchowych to przede wszystkim ludzie starsi i niepełnosprawni. Wielu pacjentów wstydzi się przyznać, iż ma kłopoty ze słuchem, uważając, iż będą postrzegani jako starsi, zniedołężniali, niepełnosprawni. Ponieważ niedosłuchu nie widać, nie chcą się do niego przyznać, czego konsekwencją jest pogłębianie się wady słuchu. Dane wskazują, że w Polsce na aparat słuchowy decyduje się tylko 4 proc. osób z niedosłuchem. Dla porównania, w Danii odsetek osób używających aparatów słuchowych wynosi 45 proc. , a w Wielkiej Brytanii i Norwegii ok. 35 proc.

Źródła:

Beltone.pl
Słyszymy.pl
Forumzdrowia.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Niestety...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ważny i ciekawy tekst. Od pewnego czasu noszę się z zamiarem przetestowania słuchu, ale szczerze mówiąc, nie wyobrażam sobie noszenia aparatu. A np. okulary chętnie, mimo braku wady ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.