Facebook Google+ Twitter

Za 10 lat ruszy górnictwo kosmiczne kruszców i wody

Amerykański astronom i popularyzator nauki, Carl Edward Sagan mówi, że cywilizacje albo wychodzą w kosmos, albo giną. Biorąc to pod uwagę, dwaj jego następcy chcą urzeczywistnić wejście w kosmos, z górnictwem kruszców i wody.

Jeden z założycieli firmy Planetary Resources, Peter Diamandis / Fot. File Upload Bot (Magnus Manske), public domainW historii życia i rozwoju człowieka były różne okresy przełomu w wynalazkach i wykorzystaniu surowców naturalnych. Mieliśmy, więc erę żelaza, miedzi, srebra i gorączki złota. Były okresy szaleństwa na tle błyszczących diamentów i szmaragdów. Wygrzebano z zasobnej matki natury coś żółtego i brązowego o nazwie jantar i wtedy wybuchł szał bursztynowy. A kiedy pojawił się w nauce, niejaki Mendelejew ze swoją słynną tablicą – ludzie dowiedzieli się, że na świecie jest znacznie więcej niż cztery wymienione metale, a nadto rozległa grupa cennych minerałów.

Te uproszczenia pisane z konieczności, mają pokazać skromny zarys rodzenia się wynalazków, związanych z odkrywaniem metali i minerałów, znaczących miarę epok, które towarzyszyły i przeobrażały życie naszych przodków. Potem nauka doskonale wykorzystała dla swoich i naszych celów pierwotne osiągnięcia człowieka. Gwałtowny rozwój przemysłu na świecie, dokonany w stosunkowo krótkim czasie, spowodował nadmierne wykorzystanie cennych kruszców, w efekcie czego ich źródła zaczynają na świecie niepokojąco szybko wysychać.

Ponieważ człowiek ma głowę, ponoć nie od parady, któregoś dnia wszystkie najtęższe głowy świata sprzęgły się w myśleniu i wpadły na genialny pomysł: trzeba szukać kruszców poza naszą Ziemią. Ruszyły badania pod kątem: gdzie, kiedy i jak można znaleźć i pozyskać te zdobycze w kosmosie. I oto mamy odpowiedź. Za 10 lat – jak dobrze pójdzie - "zrobotyzowane statki kosmiczne zaczną wydobywać kruszce i najcenniejszą w kosmosie wodę, z przelatujących w pobliżu Ziemi asteroidów" – podaje wyborcza.biz.

Pierwszą spółką, która ma chęć podjąć trud pionierski w szlachetnym dziele "kopania" w kosmosie, będzie Planetary Resources, przy wsparciu finansowym bogatych czołowych menedżerów amerykańskiego Google. Jeden z założycieli firmy Planetary Resources, Peter Diamandis powiedział na konferencji prasowej, 24 kwietnia 2012 roku, w Muzeum Lotnictwa w Seattle, że już w okresie swojej wczesnej młodości, chciał zostać kosmicznym górnikiem. Obecnie wizją Planetary Resources jest "sprawić, by zasoby kosmosu stały się dostępne dla ludzkości".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Mad
  • Mad
  • 08.05.2012 20:57

Właśnie górnictwo napędzi wyjście w kosmos, firmy nie widza sensu by latać i zwiedzać planety odkrywać itp. Liczy się zysk a wizja nieograniczonych ilości cennych kruszców może zmobilizować do działania. A to pchnąć rozwój technologiczny. Moim zdaniem to jedyna opcja by zacząć kolonizować nasz układ słoneczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawe i dość utopijne. Sagan umarł i nie doczekał się ani kolonizacji Księżyca, ani załogowej wyprawy na Marsa, ani nawet nawiązania choćby tylko radiowego kontaktu z jakąś cywilizacją pozaziemską, czemu poświęcił ostatnie ponad 20 lat swego życia. To ściganie asteroidów... Za jaką cenę, na jakich silnikach, gdzie są odpowiednio duże i dyspozycyjne kadry kosmonautów, które tego dokonają?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.