Facebook Google+ Twitter

Za błędy w przetargu zabiorą dotacje

113 przetargów współfinansowanych z funduszy unijnych skontrolował Urząd Zamówień Publicznych. Jak się okazało, w 5 proc. inwestycji realizowanych w ramach Funduszu Spójności i aż 20 proc. z Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, wykryto błędy na etapie przetargów. Powoduje to unieważnienie umowy z wykonawcą.

Już niedługo Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyda wytyczne, które pozwolą odbierać przedsiębiorcom unijne dotacje za błędy w przetargach. Ministerstwo podaje, że obecnie trwają prace konsultacyjne z Urzędem Zamówień Publicznych (UZP), które stworzyć mają taryfikator, pozwalający na częściowe odbieranie beneficjentom unijnych funduszy. Ministerstwo bliżej przyjrzy się inwestycjom realizowanym z pieniędzy Unii Europejskiej w latach 2004-2006.

 / Fot. www.mrr.gov.plJak udało się nam dowiedzieć, wstępna i roboczą ocena projektu przez UZP jest pozytywna. Prezes tej instytucji stwierdził, że "dokument przyczyni się do zwiększenia przejrzystości w wydatkowaniu środków pochodzących z funduszy unijnych.

Do określenia wysokości kar dla przedsiębiorców Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zostało zobligowane przez Komisję Europejską, która za błędy wykryte podczas realizacji inwestycji może ukarać Polskę. KE przygotowała dla Polski wskazanie i procentowo wyrażone wielkości korekt, które trzeba będzie dokonać w przypadku stwierdzenia naruszenia przepisów zamówień publicznych. Zdaniem KE kontrola nad realizacją zamówień publicznych z funduszy strukturalnych jest niewystarczająca. Podkreśla również, że sposoby oceniania przez instytucje zarządzające są niejednolite. Warto zwrócić uwagę, że wykrycie uchybień nie musi powodować całkowitej utraty dofinansowania.

Jak się dowiedzieliśmy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, prawidłowość ponoszenia wydatków z przepisami prawa wspólnotowego i krajowego jest koniecznym warunkiem otrzymania refundacji. Jej źródłami mogą być fundusze strukturalne oraz Fundusz Spójności.

- Systemy zarządzania i kontroli, funkcjonujące w poszczególnych program operacyjnych, tworzone są właśnie w celu zapewnienia prawidłowości i zgodności wydatków z prawem - dowiedzieliśmy się w biurze prasowym MRR.

Najważniejszym obszarem kontroli, od początku wdrażania funduszy unijnych w Polsce, są przepisy prawa dotyczące zamówień publicznych. Ich weryfikacji dokonują instytucje zarządzające, pośredniczące i wdrażające.

Przedstawiciel ministerstwa podkreślają, że dokument tzw. taryfikator w żaden sposób nie wpłynie na dodatkowe obciążenia finansowe dla beneficjentów. Najważniejszym zadaniem dla tworzonego właśnie taryfikatora jest jednolite podejście do realizacji zamówień publicznych z funduszy UE.

Obecnie trwają prace końcowe nad projektem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.