Facebook Google+ Twitter

Za co kochamy Woodego Allena?

"Zawsze mnie pytają, czy nie boję się, że pewnego dnia stwierdzę, że nie mam już żadnego pomysłu na film. To mi nie grozi. Boję się czegoś zupełnie innego - że umrę zanim zdążę sfilmować wszystkie moje pomysły".

Woody Allen na festiwalu jazzowym w Lizbonie w 2006 roku / Fot. Ilya Mauter (Wikipedia Commons)"Chuderlawy, blady rudzielec w okularach nawija nerwowo o Freudzie, Czechowie i swoim życiu seksualnym. To Woody Allen: kwintesencja rozgadanego inteligenta, nowojorski Żyd, klarnecista, neurotyk, ojciec (a nawet mąż) dzieciom" - trafnie charakteryzuje Allena portal Lecinema.pl.

Przyczyny allenowatości Allena

Allen Stewart Konigsberg urodził się niemal 75 lat temu w Nowym Jorku. Dorastał w żydowskiej rodzinie na Brooklynie, do czego często odwoływał się w swoich filmach. Dziś jest ateistą, choć sam nazywa siebie "konstruktywną opozycją Boga". Jego rodzicami byli Nettea Cherrie i Marty Konigsberg - Żydzi, uciekający z Europy po I wojnie światowej. Także zderzenie z kulturą wielkiego miasta, stającego się wówczas centrum świata, wpłynęło na młodego Konigsberga. Kochał to miasto i wielokrotnie przyznawał, że nie ma dla niego lepszego miejsca na ziemi.

Inspirację do swych scenariuszy czerpie z literatury, filozofii, psychologii, nieudanych związków, ale chyba najczęściej z ludzkiej (i nie tylko) seksualności. Dzieciństwo przesiedział w kinie i teatrze. Uwielbiał braci Marx, Ernsta Lubitscha, Boba Hope’a i Prestona Sturgesa. W wieku 17 lat obrał drogę komika i przyjął pseudonim Woody, co po angielsku oznacza "lesisty". Jak słusznie zauważył, Konigsberg było dla komika zbyt poważnym nazwiskiem.

"Lesisty Allen" doskonalił swój warsztat w małych klubach Greenwich Village, jednej z dzielnic Manhattanu. Zamiast chodzić do szkoły, w której nie dostrzegano jego talentu, wolał grę na klarnecie i wymyślanie nowych żartów, które wysyłał do gazet. Wrodzona niepokorność i niechęć do edukacji sprawiły, że przyszły twórca "inteligentnej komedii", już po pierwszym semestrze został wyrzucony z Uniwersytetu Nowojorskiego. Studiował na wydziale filmowym i oblał zajęcia właśnie z filmu. Zabawne, że wkrótce miał stać się najlepszym na świecie scenarzystą filmowym z ponad 20 nominacjami do Oscara!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Ciekawy artykuł..:) Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, tym bardziej, że jestem dopiero raczkującym miłośnikiem Allena:) Facet jest niesamowity:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja go nie kocham, jedynie trochę lubię :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wystarczy wpisać w Youtube frazę: "Woody Allen clarinet" i sporo tego znajduje :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ja go kocham za to
http://www.youtube.com/watch#!v=D59x6WeZ9t4&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mam zadanie dla autora tego fajnego arta. Proszę znaleźć na Youtube jakiś kawałek jazzu grany przez W.A. Myślę że jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W.A. to także znakomity muzyk. Klarinette. Dał kilka koncertów w Europie od 22 marca do 4 kwietnia tego roku.
Berlin Wiedeń Zurich gościły muzyka - Woody Allena . Widziałam tylko trochę w TV i przyznaję , że można kochać jego muzykę, on gra całym sobą i czuje muzykę całym sobą. Wspaniale gra jazz, który podobno kocha nie mniej niż kobiety.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak nie kochać człowieka, który mówi, że z alkoholem uważa, bo kiedyś, po trzecim Martini, próbował porwać windę na Kubę : )

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.