Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11549 miejsce

Za co trenują sportowcy-juniorzy?

Wszyscy chcemy, żeby polscy sportowcy wygrywali na arenach międzynarodowych, aktywnie kibicujemy polskim drużynom. Oczekiwania mamy wielkie, ale czy pomagamy rozwijać się młodym talentom?

Klaudia Skibiak / Fot. Michał SkibiakZa co trenują sportowcy-juniorzy?

Wybitne rezultaty w sporcie wyczynowym można osiągnąć pod kilkoma warunkami. Oprócz talentu i determinacji liczy się wiek. W większości dyscyplin zawodnik musi zacząć trenować bardzo wcześnie. A co ze środkami na rozwój umiejętności? Czy rodziców młodych sportowców stać na finansowanie ich pasji?

Klaudia Skibiak zaczęła pływać z życiowej potrzeby. Rodzina przeprowadzała się do domu położonego nad niewielkim stawem. Rodzice uznali, że córka musi nauczyć się pływać ze względów bezpieczeństwa. Klaudia siadywała nad stawem, obserwowała żaby i mówiła, że chciałaby pływać tak jak one. Wkrótce została zapisana do szkółki pływackiej.

Leszek Jasiński interesował się pojazdami mechanicznymi już jako ośmiolatek. Matka zabrała go na pierwszy w życiu motocross, kiedy skończył 11 lat. Złapał bakcyla.

Jakub Krasowski ma 13 lat. Jego pasja to karting, sport, od którego zaczynali wszyscy kierowcy Formuły 1. Na gokartach jeździ od 11 roku życia. Trenuje głównie na torach komercyjnych.

Po roku regularnych zajęć w szkółce Klaudia wyprzedziła inne dzieci. Osiągnięciami dorównywała najlepszym dziewczynkom w jej wieku, chodzącym do klas pływackich. Rodzice, w porozumieniu z córką, podjęli więc decyzję o przeniesieniu Klaudii do szkoły sportowej. Dziewczynka zaczęła naukę w Szkole Podstawowej nr 2 w Gdańsku. Na pierwszych zawodach zdobyła puchar dla najlepszej zawodniczki w okręgu.

Po pierwszej wyprawie na motocross Leszek zaczął trenować na otrzymanym od rodziców motorze. W 2010 roku zdobył tytuł Mistrza Polski w klasie MX85.

Kuba w 2013 roku zajął III miejsce w I Mistrzostwach Gdańska w kartingu, w grupie wiekowej do 16 lat. W tym roku, w drugiej edycji imprezy, już był pierwszy.

Troje młodych sportowców z Pomorza. Zaczęli trenować odpowiednio wcześnie. Z pasją realizują własne marzenia o karierze sportowej, nie aspiracje rodziców. Wydawać by się więc mogło, że mają wszelkie szanse, by osiągnąć szczyty. Czy coś może stanąć im na przeszkodzie?

Niestety, tak. Finanse.

Problem, z którym borykają się początkujący zawodnicy, to brak środków na treningi, sprzęt, wyjazdy, zgrupowania i profesjonalną opiekę trenerską. Niektóre sporty są szczególnie kosztowne. Często bardzo drogi jest sprzęt, jak w przypadku Jakuba i Leszka. Bez odpowiedniego motocykla czy gokarta raczej nie mogą marzyć o rozwoju kariery.
Młodzi ludzie, których rodziców stać na finansowanie pasji dzieci, są w komfortowej sytuacji. Większość dorosłych widząc, że dziecko pasjonuje się sportem i wiąże z nim swoją przyszłość, jest skłonna wiele zainwestować. Gorzej, jeśli rodzice nie są w stanie finansowo wspierać syna czy córki. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy sportową pasję starszego rodzeństwa zaczyna podzielać młodsze. Tak jest u Klaudii, w której ślady podąża młodszy brat.

W takiej sytuacji jedyne wyjście to znalezienie sponsora, który zechce wziąć młodego zawodnika pod swoje skrzydła i finansować jego potrzeby związane z uprawianym sportem. Gdzie go szukać? Jak go skutecznie pozyskać?

– Wysyłałam informacje o osiągnięciach córki, gdzie tylko się dało – mówi Olga Draspa, matka Klaudii. – Zwracałam się przede wszystkim do firm i instytucji. Często moje listy i prośby trafiały w czarną dziurę. Nie dostawałam żadnej odpowiedzi. Czasem jednak zdarzało się, że ktoś odpisał, zadzwonił, zapytał o Klaudię, zainteresował się jej pasją sportową.

Klaudia może mówić o szczęściu. Jej historia i wyniki zainteresowały osoby odpowiedzialne za sponsoring i społeczną odpowiedzialność biznesu w firmie Trans Polonia S.A. z Tczewa.

– Odkąd mamy sponsora, sportowa kariera Klaudii zaczęła naprawdę rozwijać się – mówi Olga Draspa. – Mamy fundusze na wyjazdy i treningi. Dzięki pomocy finansowej Klaudia mogła pojechać w tym roku na obóz sportowy, prowadzony przez jej idolkę, Otylię Jędrzejczak.

Klaudia jest obecnie w kadrze województwa pomorskiego w pływaniu i dwuboju nowoczesnym. Jej cel to olimpiada w Japonii za 6 lat. W przyszłości chciałaby pogodzić karierę sportową ze studiami medycznymi.

Tymczasem Leszek i Kuba nadal intensywnie szukają wsparcia finansowego na realizację swoich marzeń.

Link do filmu o Leszku Jasińskim:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.