Facebook Google+ Twitter

Za cztery lata centrum kongresowe pod Wawelem?

Obiecywany od prawie dekady reprezentacyjny obiekt ma powstać w Krakowie przy rondzie Grunwaldzkim. Wczoraj został rozstrzygnięty konkurs na architektoniczną koncepcję centrum kongresowego.

Centrum Kongresowe projektu Krzysztofa Ingardena wraz z zespołem, oraz Agaty Izoaki. / Fot. Jerzy Tomaszewski– Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie reprezentacyjnego obiektu z salą audytoryjną i estradą na ok. 1600 osób oraz drugą salą na 300 osób wraz zespołem sal konferencyjnych i zapleczem gastronomicznym oraz miejscami parkingowymi na 290 samochodów – poinformował profesor Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta. Nadesłanych zostało 36 prac konkursowych z czego do pierwszego etapu nadesłano 18 prac. Do finału zakwalifikowały się trzy prace o bardzo wysokim poziomie - dodał.

Pierwszą nagrodę otrzymał projekt wykonany przez wybitnego krakowskiego architekta Krzysztofa Ingardena wraz zespołem oraz twórczynią Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggaha - Agatę Izosaki .

Wczoraj na konferencji prasowej przewodniczący międzynarodowego sądu konkursowego Bohdan Paczowki, uzasadniając wybór stwierdził: – Projekt nagrodzony został za harmonijne połączenie zawartości funkcjonalnej i szczególnie czytelnego ukształtowania planu, ze spektakularną i płynną formą całości, wpisująca się łagodnie w otwartą przestrzeń wiślanego nadbrzeża i tworzącą powściągliwe dopełnienie dominant Skałki oraz Wzgórza Wawelskiego.

Szerokie otwarcie łuku przeszklonej fasady pozwala uczestnikom wydarzeń dokonujących się we wnętrzu „widzieć i być widzianym”. Ogarniając wzrokiem krajobraz Wisły, Skałki i Wawelu, ożywiają oni swoją obecnością obraz budynku widzianego z zewnątrz. Sala duża, rozwiązania zgodne z jedną z ogólnie stosowanych w tej dziedzinie typologii, swoim układem miejsc otaczających estradę, stwarza atmosferę wspólnoty, szczególnie ważną w spotkaniach kongresowych, a też zbliża publiczność do zespołów i solistów muzycznych, jak i teatralnych. Praca umożliwia realizację wielu funkcji muzycznych i kongresowych przy zmiennej ilości widzów.

Jak poinformował prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski, prawdopodobnie budowa centrum rozpocznie się w 2009 roku i potrwa do 2012, ale o konkretnych datach możemy dopiero mówić po uzyskaniu zezwolenia na budowę – dodał.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Z tego co wiem to twórca Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha nazywa sie Arata Isozaki i jest mężczyzną...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.