Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

46679 miejsce

Za daleko mieszkasz miły!

"Za daleko mieszkasz miły, choć w tym samym mieście", te słowa piosenki Ady Rusowicz trafnie oddają stosunek władz centralnych do naszego miasta i regionu.

Tall Ships' Race 2007 Szczecin / Fot. Wincenty SadowskiWładze centralne przypominają sobie jeszcze o Szczecinie z okazji wyborów samorządowych czy parlamentarnych i wtedy nawiedzają Szczecin, szafując obietnicami (chociażby premier Donald Tusk środkami na: obwodnicę zachodnią Szczecina, drogę ekspresową do Gdańska, program naprawczy dla naszego regionu, czy minister sportu Adam Giersz obiecując dofinansowanie na budowę nowego stadionu), abyśmy zagłosowali zgodnie z ich oczekiwaniami, nie wyjaśniając co będzie z obietnicami, jeśli zagłosujemy przeciwnie.

Stosunek władz centralnych do Szczecina, przebijają media ogólnopolskie dla których Szczecin jest terenem, typowym prowincjonalnym miastem i wydarzenia w Szczecinie i regionie, które powinny być hitem na ogólnopolskiej antenie (np. Tall Ships' Race 2007 Szczecin), kwitują krótką wzmianką, lub nie wspominają wcale (np. sondażowe wyniki wyborów w Szczecinie).

Dla władz centralnych i ogólnopolskich mediów Polska to: na północy Gdańsk, na zachodzie Poznań i Wrocław, a dalej już wzrok nie sięga (za daleko mieszkasz miły, choć w tym samym kraju). Dlatego tak ciężko przebić się Szczecinowi do dofinansowań rządowych na kluczowe inwestycje w Szczecinie, a nasi włodarze natrafiają w stolicy na beton (a „Na betonie kwiaty nie rosną” jak śpiewał Wojciech Korda) priorytetów dla najważniejszych polskich metropolii.

Co nam pozostaje, chyba rzeczywiście wypromowanie Szczecina w Europie, tak aby wreszcie nasz rząd i media ogólnopolskie spojrzały łaskawszym wzrokiem na to jedno z największych miast w Polsce, wcale nie tak prowincjonalnie usadowione i wcale nie tak prowincjonalnie nieważne jak się je traktuje (teren) w chwili obecnej przez centrale.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Bazyli Baran
  • Bazyli Baran
  • 03.05.2011 19:34

Chyba rzeczywiście "Za daleko mieszkasz miły".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Doskonale rozumiem Pana frustrację związaną z faktem ignorancji przez "władze centralne" (rząd, prezydenta RP i parlament- jak mniemam) tak ważnego ośrodka jak Szczecin. Jednakowoż warto zadać sobie pytanie kto te władze wybrał? Czyż nie byli to m.in. w przeważającym przynajmniej procencie właśnie mieszkańcy Pana ukochanego miasta? Jako społeczność macie możliwość nie tylko wyboru ale również poniekąd kontrolowania reprezentujących Was polityków (kierowania do nich pretensji, pisania petycji czy też odwiedzania ich podczas dyżurów, które pełnią).
Jeżeli to nic nie da macie możliwość negatywnego wyboru. Jak każdy mądry Polak po szkodzie przestańcie po prostu głosować na obiecujących gruszki na wierzbie i złote góry ludzi.... w innym wypadku już zawsze będziecie musieli liczyć na siebie albo UE.
A tak na marginesie dlaczego samorząd Szczecina nie zajmuje się takimi sprawami jak inwestycje? Przecież istnieją metody inwestowania publiczno- prywatnego oraz szeroki wachlarz dotacji UE??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.