Facebook Google+ Twitter

Za dwa miesiące zabraknie lekarzy w naszych szpitalach

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-11-06 15:58

Chorych Polaków czeka nie lada problem od początku przyszłego roku. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej od 1 stycznia lekarze mogą pracować tygodniowo tylko 48 godzin, chyba że podpiszą stosowaną klauzulę wydłużającą czas pracy, maksymalnie od 65 - 78 godzin tygodniowo.

 / Fot. Dziennik ZachodniJeśli nie podpiszą, to nie mogą być przez dyrektorów zmuszani do pracy dłuższej niż 48 godzin, co oznacza, że nie będzie miał kto w szpitalach dyżurować. - Dłuższa praca - lepsza płaca - twierdzą medycy, uzależniając swoją zgodę na dyżurowanie od otrzymania podwyżek.

- Większość specjalistów nie będzie chciała podpisywać klauzuli, bo więcej zarobi nie na dyżurze w naszym szpitalu, ale np. w swojej prywatnej praktyce. Poza tym wyższe stawki za dyżurowanie oferuje pogotowie, czy placówki na Opolszczyźnie, a nawet w Sosnowcu, gdzie też jeżdżą koledzy - wyjaśnia dr Eugeniusz Piłat, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu, największym szpitalu w naszym regionie.

Do tej pory dyrektorzy szpitali nie przedstawili konkretnych propozycji rozwiązania problemu. Śląska Izba Lekarska chce, by za dyżury od 2008 r. obowiązywały wyższe stawki (40 zł za godzinę w dzień powszedni, 70 zł za godzinę dyżuru w dni świąteczne), a takich wydatków prawie żaden szpital nie jest w stanie przełknąć.

- My mamy trzy rozwiązania: pracę na zmiany w trybie 12 godzinnego dyżuru, kontrakty dyżurowe oraz po prostu podwyżkę płac tak, by dyżur był opłacalny - mówi dr Piłat. - Czekamy na wyliczenia przedstawione przez dyrekcję, bo każde z tych rozwiązań generuje inne koszty. Uważam, że w sprawie czasu pracy będzie panowała wolna amerykanka.

- Dziś lekarz w Polsce pracuje średnio ok. 100 godzin tygodniowo, ale rekordziści mają na koncie i 300 godzin - twierdzi dr Tomasz Underman, wiceprzewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy. - Bez względu na szczegółowe rozwiązania, jeśli dyrektorzy szpitali chcą, żebyśmy pracowali dłużej, muszą nam za tę pracę zapłacić.
Agata Pustułka

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Problem dotyczy też pielęgniarek w Polsce. One dostosowały się, a raczej - zostały dostosowane do tych wytycznych już parę lat temu. Skrócono im czas pracy a nie uwzględniono ich nie tyle żądań, co potrzeb płacowych. Teraz nadchodzi czas by to zweryfikować. Poza tym nic nowego - bój o ochronę zdrowia w Polsce toczy się bezskutecznie od 1945 (sic!) roku. Baju baju będziesz w raju.
Jeśli kogoś interesuje moje zdanie na ten temat, to by się nie powtarzać, proszę zajrzeć do mojego komentarza do artykułu Piotra Panfila "Co się dzieje w kutnowskim szpitalu" na stronie
link u_49097.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.