Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3138 miejsce

Za krótki karnawał?

Dziś ostatki i ostatnia przed Wielkim Postem okazja do zabawy. Dla wielu karnawał mógł wydać się w roku bardzo krótki.

Brazylijska tancerka ze szkoły samby Mocidade Independente de Padre Miguel uczestniczy w tematycznym pochodzie tanecznym na Sambodromie w Rio de Janeiro. / Fot. PAP/EPA/Andre MouraoCi, którzy podzielają taką opinię mają absolutną rację, bo to najkrótszy karnawał od 1913 roku. 43 dni szalonej zabawy w tym roku, w porównaniu z 74, z których mogliśmy korzystać w roku 2000 na pewno nie są liczbą imponującą. Jak powszechnie wiadomo, długość karnawału uwarunkowana jest datą obchodów Wielkanocy. Święto, należące do grupy świąt ruchomych, wpływa na daty pozostałych świąt z tej grupy, a co za tym idzie, także na długość karnawału. Przypada ono zawsze w marcu, bądź kwietniu. Ale od czego zależy?

Elementów potrzebnych do wyznaczenia daty Wielkanocy jest kilka, a oznacza to, że łatwe być ono nie może.
Według kalendarza gregoriańskiego, Wielkanoc przypada w pierwszą niedzielę po astronomicznej pełni Księżyca. Żeby jednak rachunek nie był zbyt prosty, stanowi ona jedynie punkt wyjścia do dalszych obliczeń.

 / Fot. AKPAGdyby opierać się tylko na niej, mogłoby dojść do sytuacji kiedy to Wielkanoc obchodzona byłaby na świecie w dwóch różnych dniach. Nie dzieje się tak, bo przy wyznaczaniu daty Wielkanocy opieramy się na paschalnej pełni Księżyca. Jest to pierwsza kościelna pełnia Księżyca następująca po 20 marca danego roku. Jej data nie zawsze pokrywa się z datą tej astronomicznej, a wahania mogą dochodzić do 3 dni. Niedziela Wielkanocna najwcześniej może wypaść 22 marca i wtedy to karnawał będzie najkrótszy. Najbardziej odległą datą może być 25 kwietnia,
a wtedy okres zabawy zdecydowanie się wydłuża.

Istnieje oczywiście tzw. cykl Wielkanocy według którego obliczyć można cykliczność tego święta. Biorąc pod uwagę niezbędne do tego elementy, a więc cykl słoneczny i księżycowy, można wyliczyć, że co 532 lata Wielkanoc przypada tego samego dnia miesiąca. Zwolenników dobrej zabawy, pocieszyć może fakt, że za rok Wielkanoc przypada 12 kwietnia, a okres karnawału, będzie dłuższy od tegorocznego o 19 dni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

nie jestem zwolennikiem Karnawału więc i opłakiwać go nie będę :) Ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, ciekawe... :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.