Facebook Google+ Twitter

Za miesiąc otwarcie Warszawskiego Parku Archeologicznego

W pierwszej połowie maja na Targówku zakończy się budowa Warszawskiego Parku Archeologicznego. Zwiedzający będą mogli zobaczyć budowle obronne nawiązujące do obiektów, które znajdowały się w tym miejscu tysiąc lat temu.

Brama wejściowa do Warszawskiego Parku Archeologicznego / Fot. fot. http://www.targowek.waw.pl/archiwum/temat012_08.htmJest to pierwsza tego typu atrakcja turystyczna w Warszawie. Władze Targówka chcą dzięki niej promować dzielnicę.

Tu zaczyna się historia Warszawy


Właśnie tu, w Lesie Bródnowskim, w początkach państwa polskiego istniało grodzisko. W chwili obecnej jest ono jedynym przebadanym wczesnośredniowiecznym kompleksem osadniczym w Warszawie. Archeolodzy, którzy pracowali w tym miejscu, odsłonili 87 obiektów pochodzących z X wieku, m.in. ślady budynków oraz palenisk. Do najciekawszych odkryć należy drewniana budowla o powierzchni 12 m2, która najprawdopodobniej była pracownią kołodzieja i bednarza. Znaleziono w niej dziesięcioszprychowe koło wykonane z drewna jesionowego i drewnianą łyżkę - czerpak.

Dlaczego warto zobaczyć to miejsce?


Do Warszawskiego Parku Archeologicznego będzie można wejść przez drewnianą bramę z wieżą strażniczą oraz ostrokół podobny do tego, jaki otaczał grodzisko. Po przekroczeniu bramy zwiedzający trafią na ścieżkę edukacyjną z tablicami informacyjnymi. Dowiedzą się z nich, jak wyglądało życie ówczesnych mieszkańców: co jedli, czym się zajmowali, jaką biżuterię nosili, itp. Pomysłodawcy planują także stworzenie pawilonu wystawienniczego. Prezentowana w nim ekspozycja zabytków pochodzących z wykopalisk przybliży historię Warszawy w początkach średniowiecza. W następnych latach zostaną dobudowane sale multimedialne. Planowane jest stworzenie specjalnych programów komputerowych przedstawiających wizualizację ówczesnego grodziska.

Kontrowersje wokół budowy


Budowa parku budzi jednak pewne wątpliwości. Pojawiają się głosy krytyki wobec tego przedsięwzięcia.
- Władze chcą zafundować nikomu niepotrzebny Disneyland z wycieczkami szkolnymi – mówi mieszkaniec z pobliskiego bloku - Oznacza to, że znów skurczą się tereny zielone.

Także według innych osób mieszkających blisko Lasu Bródnowskiego, podczas tworzenia tej atrakcji turystycznej dochodzi do wycinania wielu drzew, a ponadto pracujące na placu budowy spychacze niszczą ściółkę leśną. – W lesie jest coraz mniej zieleni, a coraz więcej zabudowań – dodaje mieszkaniec.

P.o. naczelnika Wydziału Organizacyjnego Urzędu Dzielnicy Targówek Justyna Skalska-Stadejek zaprzecza tym wypowiedziom. - Prace prowadzone są wyłącznie na polanie leśnej pozbawionej drzew, w związku z tym oskarżenia o ich wycinaniu są bezpodstawne. Wszelkie działania zostały zaplanowane tak, aby nie naruszyć żadnego elementu przyrodniczego. Tereny zielone na Targówku zajmują dużą powierzchnię - aż 30 proc., co daje nam trzecie miejsce wśród najbardziej zielonych dzielnic Warszawy. Nie chcemy, żeby to się zmieniło. Serdecznie zapraszam do Warszawskiego Parku Archeologicznego już za miesiąc. Zachęcam do zwiedzenia Parku i... do spaceru po Lesie Bródnowskim - uspokaja.

Relacja z otwarcia Parku zostanie opublikowana na łamach Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

We Wrocku już mamy: http://www.grod.wroclaw.pl/azja.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.