Facebook Google+ Twitter

Za miesiąc sąd ogłosi wyrok w sprawie Jakuba T.

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-29 14:52

Sąd Najwyższy 25 lutego wypowie się, jaką karę powinien odsiadywać w Polsce poznaniak Jakub Tomczak. Przed rokiem 25-latek został skazany na podwójne dożywocie za gwałt i uszkodzenie ciała mieszkanki angielskiego Exeter.

Poznaniak został wydany Wielkiej Brytanii na podstawie europejskiego nakazu aresztowania i tam odbył się jego proces. Po powrocie do kraju, polski sąd musiał zdecydować, jaką karę Jakub T. będzie odsiadywał w Polsce.

Przypadek jest szczególny, bo w Polsce za gwałt i pobicie nie ma kary dożywocia. Dlatego Sąd Apelacyjny w Poznaniu, do którego trafiła sprawa, poprosił Sąd Najwyższy o pomoc.

Obrońca Jakuba - mecenas Wojciech Wiza powiedział, że jego klient zdaje sobie sprawę, że decyzja Sądu Najwyższego będzie dotyczyła tylko wysokości kary, a nie kwestii winy. - Dla Jakuba byłoby najlepiej, gdyby Sąd Najwyższy zdecydował, że dostosowanie wyroku będzie polegać na obniżeniu kary do maksymalnie dwunastu lat więzienia, bo według polskiego prawa tyle może wymierzyć sąd za gwałt - stwierdził.

Obrońcy Jakuba poinformowali także, że brytyjscy prawnicy nadal pracują nad apelacją w tej sprawie. Jej złożenie będzie możliwe, jeśli pojawią się nowe dowody lub prawnicy znajdą błąd w postępowaniu przed sądem w Wielkiej Brytanii.

- Angielscy prawnicy weryfikują dowody zebrane w tej sprawie przez brytyjską policję i jest to bardzo żmudna praca - podkreślają polscy obrońcy. Zapowiadają także złożenie skargi do Trybunału w Strasburgu, jeśli apelacja w Wielkiej Brytanii zakończy się fiaskiem.

Jakub T. cały nadal ma status aresztowanego i przebywa w poznańskim zakładzie karnym. Sąd przedłużył mu okres aresztowania do kwietnia.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.