Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19085 miejsce

Za mundurem panny sznurem – czyli pani saper

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-08-12 10:38

Cztery kobiety ukończyły Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu, dwie z nich zajęły najwyższe lokaty na roku.

– Nie żałujemy ani jednego dnia spędzonego w szkole we Wrocławiu – mówią zgodnie Elwira Halicka (z lewej) i Magdalena Wójcik.– Najgorsze były zajęcia w terenie – mówi Magdalena Wójcik. – To było wyczerpujące fizycznie. Koledzy nie zawsze chcieli pomagać. – Niby zdrowa rywalizacja, ale różnie z tym bywało – dodaje Elwira Halicka. Dziś razem z pozostałymi elewami zostanie promowana na stopień kaprala.

– Mieliśmy trochę oporów, baliśmy się kobiet w szkole – wspomina starszy chorąży sztabowy Tomasz Nowakowski, komendant szkoły. – Dzisiaj mogę powiedzieć, że panie okazały się lepsze od mężczyzn. Lepiej się uczyły, lepiej dawały sobie radę na egzaminach. Teraz już wątpliwości nie będzie. Droga do wojska dla kobiet stoi otworem.

– Najgorsze były pierwsze dni – twierdzi Elwira Halicka, od dziś kapral, chemik w Marynarce Wojennej. – Wstawanie na zbiórki, dyscyplina, ciągłe bieganie. To był zupełnie inny świat, ciężko było się przestawić na inny sposób myślenia.

Do szkoły trafiła prosto z cywila. O wojsku marzyła całe życie.

– Instruktorzy starali się traktować wszystkich jednakowo, nie było taryfy ulgowej – mówi Magdalena Wójcik. – Na szczęście, czasem przymykali oczy.

Dlaczego saper? – Może to adrenalina, przecież to niebezpieczne zajęcie. Na pewno jednak pociąga mnie to, że najpierw trzeba się zdrowo napracować, a potem efekty tej pracy sprawiają satysfakcję – tłumaczy z uśmiechem. – Zwłaszcza zadania pirotechniczne.

Jednak tak naprawdę fascynowała ją technika, stąd właśnie wybór tego kierunku. – Obie nas pociągały mundury, efekty widać – dodają panie. Za trzy tygodnie, po obowiązkowych urlopach, rozpoczną służbę: Elwira w jednostce Marynarki Wojennej w Dziwnowie, Magda u saperów w Krakowie.

Nie żałują ani jednego dnia spędzonego w szkole we Wrocławiu. Podobnie jak pozostałych 35 elewów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

a gdzie w tym wszystkim kobiecość? Chyba, że takie pojęcie już nie istnieje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

super:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

to jest straszne
: (

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.