Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami VII Dzień Solidarności Społecznej w Lublinie

Andrzej Moroz
Andrzej Moroz
Ulotki informacyjne o F.A.S. w ramach DSS.
Ulotki informacyjne o F.A.S. w ramach DSS. Andrzej Moroz
Dzień Solidarności Społecznej każdego roku ma inną ideę przewodnią. W tym roku skupiono się na Zespole Alkoholowym Płodu (FAS). Zaburzenie, które znacząco wpływa na rozwój dziecka, a na które jest jedno "lekarstwo" - abstynencja kobiety w ciąży.

Dzień Solidarności Społecznej w tym roku organizowany był już po raz siódmy. Na Lubelszczyźnie - w Puławach i w Lublinie. Patronat honorowy nad imprezą objął w tym województwie marszałek województwa - Krzysztof Grabczuk. DSS to projekt realizowany dotąd w kilku miastach - m.in. w Lublinie, Rzeszowie, Radomiu czy Gdyni - i każdego roku koncentruje się na innym problemie dotykającym dzieci. Był więc poświęcany przemocy domowej, adopcjom, ADHD, a tegoroczna edycja dotyczy FAS.

Organizatorem DSS od bieżącego roku jest fundacja "Dobre Anioły", która niejako zrodziła się w oparciu o doświadczenia związane z organizacją wcześniejszych edycji DSS. Ponieważ jednym z symboli Dnia Solidarności są "Dobre Anioły" - fundacja przyjęła taką nazwę. Jako organizacja pozarządowa jest więc ona spadkobierczynią i kontynuatorem dotychczasowych działań. Pod auspicjami Fundacji bardziej zrozumiałe stają się też poszczególne elementy DSS - "Listy do Aniołów" czy mali wolontariusze z anielskimi zielonymi skrzydłami.

Lubelskie spotkanie w ramach DSS zorganizowane zostało w minioną niedzielę, 14 czerwca, w pięknie położonym nad Zalewem Zemborzyckim Centrum Rekreacyjnym "Graf-Marina" , który na potrzeby projektu nieodpłatnie został oddany przez właścicieli do dyspozycji Fundacji. Jedyną niewiadomą była pogoda: poprzedzające DSS kilkadziesiąt godzin, to deszcz i chwilami bardzo porywisty, zimny wiatr. Na dwie godziny przed festynem, niebo przejaśniało i zaświeciło piękne słońce. Niemal z minuty na minutę było coraz cieplej, więc kiedy o godzinie 14 rozpoczynano imprezę - pogoda była przepiękna. Pozwoliło to na realizację planów organizacyjnych: obok upowszechniania informacji o FAS - zarówno w wersji słownej przez konferansjera, jak i w postaci ulotek i folderów - dzieci otrzymały mozliwość uczestnictwa w konkursach z nagrodami ufundowanymi przez Marszalka Województwa Lubelskiego i przez Fundację.

Były więc wyścigi w workach, odbijanie piłki, biegi, rzut oszczepem, slalom; ale były też konkursy wokalne dla dzieci i konkurs dla rodziców. Przez cały czas dwójka członków Fundacji malowała dzieciom buzie kolorowymi kredkami. Niezwykle duże zainteresowanie wzbudził też pokaz karate. Prezentowali ten sport zawodnicy Lubelskiego Klubu Karate Kyokushin. Tuż obok sceny można było pojeździć elektrycznymi samochodami, można też było skorzystać z innych atrakcji - obejrzeć wóz strażacki czy po prostu poskakać na dziecięcej trampolinie.

Zakończenie imprezy przewidziane było na godzinę 17. Ponieważ jednak zainteresowanie było ogromne - zabawa (a więc również edukacja o FAS) trwały do godziny 19.30. Co ważne - z prowadzonych rozmów, które przeprowadziłem z osobami dorosłymi, obecnymi na pikniku, wynikało że jest to pierwsza impreza w Lublinie, która w tak dostępny sposób umożliwiła zdobycie informacji o zagrożeniu, jakże często nieświadomie marginalizowanym.

Jak powiedziała pani Maria Krzysiak z Lublina - dopiero teraz dotarło do niej, że "skutki spożywania alkoholu przez kobietę w ciąży mogą być aż tak drastyczne". Z kolei pani Anna Jakubiec, która spodziewa się dziecka za cztery miesiące, powiedziała: "Nie miałam pojęcia, że alkohol powoduje takie skutki w organiźmie płodu. Z całą pewnością ani w czasie tej ciąży, ani w czasie następnej, bo planujemy z mężem mieć dwójkę dzieci, nie popatrzę nawet w kierunku lampki wina, czy szklanki z piwem. Na pewno też będziemy o tym rozmawiali ze znajomymi, bo mam jeszcze koleżanki, które spodziewają się dziecka".

W ogólnej ocenie lubelskie zakończenie tegorocznego DSS, którego - dodajmy - patronem medialnym były Wiadomości24.pl, wypadło bardzo korzystnie. Dowodem na to były deklaracje składane organizatorom przez przygodnych ludzi, że za rok są gotowi włączyć się w przygotowania VIII DSS w Lublinie i z całą pewnością będą uczestniczyć w tej imprezie całymi rodzinami. Słowa te znajdowały poparcie w pozostawianych numerach telefonów kontaktowych. VII Dzień Solidarności Społecznej w Lublinie przeszedł juz do historii. Przed Fundacją Społeczną "Dobre Anioły" czas przygotowań do następnej, tak udanej imprezy.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto