Facebook Google+ Twitter

"Za naszą Sowiecką Ojczyznę". Losy radzieckiego pomnika w Nowym Sączu

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-05-24 17:41

Czy pomnik ku chwale Armii Czerwonej z napisem "Za naszą Sowiecką Ojczyznę" w Nowym Sączu zostanie rozebrany? Problem monumentu przy Alejach Wolności pozostaje nierozstrzygnięty od 1992 roku.

Zdjęcie Pomnika Radzieckiego w Nowym Sączu przy Alejach Wolności / Fot. arch. Bogdan WegrzynekProblem pomnika przy Alejach Wolności pozostaje nierozstrzygnięty od 1992 roku i teraz mógłby wreszcie znaleźć finał - mówi Leszek Zakrzewski z Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Sączu.

- To jest świetna okazja, żeby zakończyć wieloletnie spory. Dla mnie niezrozumiałym jest, że są jeszcze tacy, którzy chcą bronić tego pomnika. Podkreślam, to nie jest pomnik poświęcony poległym żołnierzom, tylko chwale Armii Czerwonej, czego dowodem są wciąż widoczne inskrypcje.

Co jakiś czas na pomniku pojawiają się malunki, zamalowywania, oraz odezwy mieszkańców miasta o przeniesienie prochów poległych radzieckich żołnieży na cmentarz komunalny w Nowym Sączu, gdzie spoczywają

List otwarty wystosowany przez Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych (POKiN).

Pan Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak
Pan Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Wituszyński

Do wiadomości:
Pan Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie zwraca się ponownie do Pana Prezydenta o spowodowanie usunięcia pomnika Armii Czerwonej zgodnie z uchwałą Rady Miasta Nowego Sącza z 1992 r. Fakt niewykonania tejże uchwały przez 18 lat, to powód tylko do wstydu dla włodarzy miasta, także tych obecnych.

Po raz pierwszy pisaliśmy do Pana w kwietnia 2010 r. Nie uważał Pan jednak za stosowne odpowiedzieć nam. Ten lekceważący stosunek do środowisk kombatantów, w tym i do żołnierzy AK mówi wiele o Panu. Niemniej jednak pozwalamy sobie powtórzyć wszystkie argumenty, które uzasadniają wniosek nasz i szeregu innych organizacji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.