Facebook Google+ Twitter

Za niecały miesiąc w Busku-Zdroju wielkie święto muzyki

Już tylko niecały miesiąc dzieli nas od rozpoczęcia XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego w Busku-Zdroju, noszącego imię wybitnej polskiej śpiewaczki pochodzącej z tego miasta, Krystyny Jamroz.

Budynek Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, głównego organizatora festiwalu. / Fot. Krzysztof KrzakBuskie święto muzyki rozpocznie się w sobotę, 3 lipca 2010 roku, koncertem jubileuszowym z okazji 50-lecia pracy artystycznej profesora, znakomitego skrzypka, Konstantego Andrzeja Kulki. Na scenie Buskiego Samorządowego Centrum Kultury, głównego organizatora imprezy, towarzyszyć mu będzie m.in. córka, Gaba Kulka i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Następne wielkie nazwiska pojawią się na festiwalowej scenie już następnego dnia: o godz. 16 w kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi tenor Wiesław Ochman w towarzystwie grającego na organach Roberta Grudnia i Chóru Nauczycielskiego z Węgier. Prawdziwym rarytasem będzie koncert kwintetu Nigela Kennedy'ego (początek o 20.30 w BSCK; cena biletu: 120 zł). W poniedziałek na tej samej scenie wraz z zespołem zaprezentuje się gwiazda polskiej estrady, Hanna Banaszak.

Miejscem kilku koncertów będzie buskie Sanatorium Marconi. Zaprezentują się tam m.in laureaci konkursów wokalnych im. Krystyny Jamroz organizowanych w Kielcach; pianista Artur Dudkiewicz zagra jazzowe mazurki; sopranistka, Roma Owsińska zaprezentuje swoich uczniów: Jakuba Oczkowskiego i Łukasza Wosia, a Piotr Paleczny wystąpi w specjalnym recitalu chopinowskim. W Marconim działać będzie scena młodych, na której swój talent wyeksponują zarówno wokaliści, jak i instrumentaliści. Muzyka Fryderyka Chopina rozbrzmiewać będzie ponadto w parku zdrojowym.Koncerty festiwalowe będą się odbywać w sali Sanatorium Marconi. / Fot. Krzysztof Krzak

Niewątpliwym wydarzeniem XVI MFM im. K. Jamroz bedzie "Eugeniusz Oniegin", opera Piotra Czajkowskiego w trzech aktach. Na plenerowej scenie przy BSCK pojawią się artyści Teatru Muzycznego w Kaliningradzie. Od kilku już lat koncerty buskiego festiwalu odbywają się poza tym miastem. W tym roku dyrektor artystyczny festiwalu, Artur Jaroń, zorganizował występy w kościele w Glinianach koło Ożarowa, w parku i pałacu w Kurozwękach, w Wiślicy oraz w synagodze w Pińczowie ("Romanse rosyjskie" zagra tutaj trio "Relikt" z Moskwy).
XVI Miedzynarodowy festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju zakończy tradycyjnie koncert zatytułowany "Wielka sława to żart", którego gospodarzem będzie Bogusław Kaczyński, a gwiazdą Grażyna Brodzińska.

To oczywiście nie wszystkie imprezy, które odbedą się w ramach buskiego festiwalu. Szczegółów należy szukać na stronie http://www.bsck.busko.pl. Miłośników muzyki klasycznej nie powinno zabraknąć w Busku-Zdroju w dniach 3 - 10 lipca tego roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

WIADOMOŚCI 24.pl będą na tej imprezie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniali artyści i Bogusław Kaczyński...zazdroszczę możliwości uczestniczenia w tych koncertach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe wydarzenie. Mam trochę daleko, aby się tam wybrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.