Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2191 miejsce

Za niezaszczepienie dziecka opiekunowie poniosą karę

Za nieszczepienie dziecka na opiekunów może zostać nałożona kara pieniężna, a nawet odebranie praw rodzicielskich.

szczepionki, szczepienie, zastrzyk / Fot. xxxZa nieszczepienie dziecka może zostać nałożona grzywna o charakterze karnym lub nawet pozbawienie praw rodzicielskich na wniosek powiatowego inspektora sanitarnego. Grzywna nałożona w ten sposób jest egzekucją administracyjną i może wynosić nawet 1500 zł.
Najwyższą karą pieniężną jaka mogłaby być zasądzona to aż 50 tysięcy złotych i na pewno wzbudzi to duże obawy jednakże w praktyce nie zostały jeszcze tak wysokie kary nakładane. Może ją nałożyć wojewoda w celu przymuszenia rodziców do szczepienia.
W przypadku gdy rodzice zaszczepią dziecko nim otrzymają decyzję o nałożeniu kary pieniężnej to podlega ona całkowitemu zwrotowi.
Natomiast gdy opiekunowie zignorują zalecenia szczepienia dziecka to grzywnę może nałożyć sąd jedynie na wniosek powiatowego inspektora sanitarnego. W tym przypadku grzywna ma charakter karny i nie podlega zwrotowi. Jednak zdarzają się sytuacje, że rodzice się odwołują, a sąd z przyczyn formalnych - nie merytorycznych stwierdza, że egzekucja jest nieważna.
Takie postępowanie rodzin będzie skutkowało zwróceniem uwagi na codzienne zachowania względem opieki nad dzieckiem. Jeżeli jednak wystąpią pewne nieprawidłowości i stwierdzą, że dziecko jest zaniedbywane to lekarz rodzinny, powiatowy inspektor sanitarny lub inna instytucja ma obowiązek zgłosić sytuację do sądu opiekuńczego. Jeżeli sąd stwierdzi naruszenie praw dziecka może ograniczyć bądź zupełnie pozbawić praw rodzicielskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.