Facebook Google+ Twitter

Za niska cena za zboże?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-07 22:13

Pomimo panującej suszy, a następnie obfitych opadów producenci zbóż powinni spodziewać się obfitych plonów. Jednak cena chleba i mąki nie spadnie.

W tym roku zima sprzyjała rolnikom. Potem jednak przyszła długa, wiosenna susza, która wyrządziła duże spustoszenie na polach. Sytuacja została opanowana przez intensywne opady deszczu w maju i czerwcu, które pomogły uprawom. Z tego też powodu producenci zbóż spodziewają się zbiorów niewiele gorszych niż w poprzednim roku. W przypadku zbóż sianych wiosną (czyli jarych) rolnicy oczekują nawet lepszych plonów, bo w wielu rejonach zboże wyrosło dorodniejsze.

Według Głównego Urzędu Statystycznego w całym 2008 r. rolnicy zebrali ok. 27,7 mln ton zbóż. GUS nie podał jeszcze oficjalnych prognoz na 2009 rok. Z jego wcześniejszych ocen wynika, że zbiory nie powinny odbiegać od średniej z lat poprzednich.

Oznacza to, że istnieją szanse na obniżkę cen zboża. Już obecnie one lekko spadają - jak zwykle przed żniwami. Cena tony pszenicy konsumpcyjnej, czyli lepszej jakości, w zależności od regionu mieści się w przedziale 540-580 zł. Zdaniem szefa KFZP dalsze spadki ceny nie są bardzo prawdopodobne.

Inni eksperci przewidują natomiast trend spadkowy. Zdaniem Izabeli Dąbrowskiej – Kasiewicz z Banku Gospodarki Żywnościowej o cenie polskiego zboża zdecyduje wielkość zbiorów na świecie i wcześniejsze zapasy. Ponadto duże znaczenie będzie mieć kurs złotego. Oczekuje się, że złoty będzie się umacniać wobec euro i dolara. W takim przypadku import zbóż do Polski będzie bardziej opłacalny, co przyczyni się do spadku cen na rynku krajowym. Izabela Dąbrowska - Kasiewicz przewiduje, że w trzecim kwartale pszenica konsumpcyjna będzie kosztować 450-485 zł, a wzrost cen zboża nastąpi dopiero pod koniec października.

Taniejące zboże nie jest jednak jednoznaczne z obniżką ceny chleba. Cena pszenicy stanowi około 10 procent ceny chleba. Tutaj decydujące są koszty energii, transportu itd.


http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,6794930,Malo_za_zboze_.html?utm_source=Nlt&utm_medium=Nlt&utm_campaign=5723777?utm_source=RSS&utm_medium=RSS&utm_campaign=4777659

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Krótko i treściwie. Problem, który poruszyłeś jest jakoś dziwnie zamiatany pod dywan zarówno przez rząd jak i przez media. Wiadomo że żywność na całym świecie jest produktem strategicznym ale nasi decydenci chyba uważaja inaczej. Przy takiej polityce rolnej już wkrótce może się okazać, że będziemy zmuszeni importować zboża ale po cenach, które napewno nas nie zadowolą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.