Facebook Google+ Twitter

Za obronę Tymoszenko, Kuczma znalazł się pod lupą prokuratury

Kilka tygodni temu były prezydent Leonid Kuczma oświadczył, że Julia Tymoszenko nie ma nic wspólnego z zabójstwem Jewhena Szczerbania, o które się ją oskarża. Teraz sam stał się celem ukraińskiej prokuratury.

Były prezydent Ukrainy w latach 1994-2005, na początku lutego w wywiadzie dla rosyjskiej telewizji stanowczo zaprzeczył, jakoby była premier Julia Tymoszenko miała jakikolwiek związek ze śmiercią wpływowego biznesmena i deputowanego Jewhena Szczerbania. Właśnie o to oskarżana jest przez oficjalny Kijów, skazana na siedem lat pozbawienia wolności liderka opozycji. Kuczma, mówiąc o bezpodstawności wysuwanych oskarżeń, powołał się przy tym na znane mu dokumenty śledztwa, do których miał dostęp jako szef państwa.

Po tym oświadczeniu byłego prezydenta, Prokuratura Generalna Ukrainy niespodziewanie poinformowała, że prowadzi postępowanie wobec Kuczmy. Ukraińskie organa ścigania dysponują dowodami potwierdzającymi, że to właśnie Leonid Kuczma był zleceniodawcą głośnego zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego. Przedstawiciel prokuratury Rinat Kuzmin w rozmowie z radiem Echo Moskwy powiedział, że umorzone w 2011 roku śledztwo w tej sprawie zostało wznowione.

Wcześniej sąd skazał zabójcę dziennikarza, funkcjonariusza milicji Ołeksija Pukacza, na karę dożywocia. Łączącym ogniwem miał być ówczesny minister spraw wewnętrznych Jurij Krawczenko, który zginął w 2005 roku od strzałów w głowę. Według oficjalnego śledztwa, było to samobójstwo popełnione dokładnie w dniu, w którym Krawczenko miał zeznawać przez sądem. Mimo to, prokuratura twierdzi, że ma wystarczająco dużo dowodów, aby wykazać związek Kuczmy z tym przestępstwem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.