Facebook Google+ Twitter

Za rok ruszy budowa największej elektrowni EDF w Polsce

Rynek energii elektrycznej w Polsce wkrótce zacznie się kurczyć. Tradycyjne elektrownie na węgiel będą zamykane z powodu ich zużycia, a nowych brakuje. Każda nowa inwestycja musi cieszyć. Pomogą nam Francuzi.

W 2013 roku francuski koncern energetyczny EDF zbuduje w Polsce kosztem około 8 mld zł, nowoczesną elektrownię węglową. Ma być to nowej generacji i na wskroś nowoczesny projekt energetyczny, oparty na jednoczesnym spalaniu węgla i biomasy. Zapewni energię elektryczną 6 milionom mieszkańców.

Przy budowie nowej elektrowni wykorzystane zostaną najnowocześniejsze technologie spalania węgla. W procesie jego spalania weźmie udział 10 procent biomasy, co pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla z kominów, łącznie o 30 procent w porównaniu z tradycyjnymi elektrowniami na węgiel. Prezes zarządu firmy EDF zapewnia, że dzięki tej technologii emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o milion ton rocznie.

Francuska grupa energetyczna EDF - kontrolowana przez rząd Francji - jest największym zagranicznym producentem energii elektrycznej w Polsce. Za rok zacznie budowę największej swojej inwestycji w naszym kraju. Będzie ulokowana w Rybniku. Według szefa firmy EDF w tym mieście stanie wysoko sprawna elektrownia "na parametry nadkrytyczne o mocy 900 MW", która stanie obok istniejącej już tradycyjnej elektrowni.

Co by nie mówić o przyszłej elektrowni rybnickiej, osiągnie ona, zdaniem prezesa firmy, dzięki użyciu najnowocześniejszej technologii, najwyższą możliwą sprawność netto, o 20 proc. wyższą niż wynosi w obecnych elektrowniach węglowych w Polsce. Przekonać się mamy o tym za sześć lat, czyli po oddaniu elektrowni do użytku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Grzegorz Mrowiński
  • Grzegorz Mrowiński
  • 15.03.2012 10:07

Jak n a węgiel a elektrownia jądrowa przepadła czy co, co z uranem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.