Facebook Google+ Twitter

Za rok rząd planuje likwidację domów dziecka w Polsce

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-25 10:19

Jest szansa na zlikwidowanie kolejnej patologii. Rząd planuje rozpoczęcie już w przyszłym roku programu likwidacji domów dziecka i wsparcia rodzin zastępczych. Dzięki temu sieroty biologiczne i społeczne w Polsce nie będą już trafiać do placówek opiekuńczo-wychowawczych, ale do normalnych rodzin. Urzędnikom i sądom nie będzie też wolno rozdzielać rodzeństwa.

Likwidacja domów dziecka będzie przebiegać stopniowo. Już od stycznia 2010 roku takie przepisy mają dotyczyć dzieci do 7. roku życia. Pięć lat później w domach dziecka będą już tylko dzieci starsze niż 10-letnie, a od 2020 roku takich placówek ma w Polsce nie być w ogóle. Do czasu całkowitej likwidacji tradycyjne domy dziecka zostaną podzielone na mniejsze, w których przebywać będzie najwyżej 13 dzieci. Jednocześnie wsparcie finansowe dostaną rodziny zastępcze. Dziś to brak pieniędzy sprawia, że takich rodzin jest mało.

Małe dzieci trafią do takich rodzin zastępczych jak ta. Prowadzi ją Małgorzata Mochlewska (w środku) z Gdańska / Fot. Tomasz Bołt/POLSKARząd już przyjął założenia do programu poprawy losu sierot. Nową ustawę o opiece społecznej przygotowuje resort pracy i polityki społecznej. - Rodzinne formy opieki zastępczej są dla małych dzieci najlepszym rozwiązaniem - chwali pomysł Michał Rżysko z Fundacji Świętego Mikołaja. Przytacza wyniki badań, jakie fundacja przeprowadziła wspólnie z instytutem Millward Brown SMG/KRC. Pokazały one, że dzieci trafiające do rodzinnych domów dziecka z dużych placówek przynoszą ze sobą problemy. - 94 proc. ma opóźnienia rozwojowe. Nie wiedzą, że na pieniądze trzeba zapracować, że rachunki trzeba płacić, że chleb kupuje się w bochenku, bo widziały go zawsze podzielony na kromki - opowiada Rżysko. 74 proc. dzieci ma opóźnienia edukacyjne. Zdarzają się kilkulatki posługujące się zasobem tylko stu słów.

Wątpliwości co do programu ma była minister pracy Joanna Kluzik-Rostkowska (PiS). - Boję się, że jeśli wprowadzimy sztywny zapis, by nie przyjmować do placówek młodszych dzieci, to one będą latami tkwiły w swoich rodzinnych środowiskach, gdzie dzieje się im krzywda. Rostkowska namawia, by najpierw rozbudować i wzmocnić pozycję rodzin zastępczych, a potem wprowadzać zmiany. Od 2010 roku w instytucjonalnych domach dziecka będą mogły przebywać tylko dzieci, które mają więcej niż siedem lat. Resort pracy i polityki społecznej finiszuje prace nad projektem ustawy. Założenia do niej przejął już rząd.

Cały artykuł przeczytasz na stronach Polskatimes.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.