Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3536 miejsce

Za ściąganie plików z internetu do więzienia cię nie wsadzą

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-05-22 11:02

Za samo ściąganie plików z internetu do więzienia nie wsadzają. Tak twierdzą prawnicy, policja, a nawet przedstawiciele organizacji broniących praw twórców. Inaczej ma się sprawa z udostępnianiem cudzej twórczości...

Ściągać pliki można. Udostępniać - niekoniecznie... / Fot. Robert Kwiatek/Dziennik BałtyckiWydawałoby się, że piratem jest każdy, kto ściąga z sieci udostępnione tam filmy, muzykę, książki czy programy. A jednak sami policjanci twierdzą, że to nie do końca prawda. - Informacje, że policja przeszukuje mieszkania internautów ściągających muzykę czy filmy z witryn internetowych lub poprzez serwisy P2P to nieporozumienie. Możemy ścigać tylko osoby, które udostępniają i poprzez to rozpowszechniają nielegalnie pliki innym użytkownikom sieci - mówi komisarz Zbigniew Urbański z Komendy Głównej Policji.
Samo ściąganie to nie kryminał. Natomiast udostępnianie takiego utworu grozi sprawą o odszkodowanie. Bo wystawiając w sieci plik do ściągnięcia pozbawiamy zarobku producenta, który taki utwór sprzedaje. Jakiego zarobku? W przypadku pojedynczego pliku muzycznego - około 40 groszy. Tyle wynoszą tantiemy pobierane np. przez ZAiKS.

Dla prawników sprawa jest jasna: - Jeżeli użytkownik sieci korzysta z utworu wbrew zasadom ustalonym przez posiadacza majątkowych praw autorskich, może zostać zobowiązany do podwójnej, a w przypadku, gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości opłaty licencyjnej na rzecz autora - tłumaczy prof. Ewa Nowińska z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zasady producenta i dystrybutora są jasne. To oni decydują kto ma prawo do dzielenia się utworami. Internauta, który na swojej stronie, albo poprzez tzw. sieci P2P (pozwalające na pobieranie zasobów z dysków innych użytkowników sieci) wystawia np. film - jest w sieci widoczny. - To wystarczy, by na wniosek przedstawiciela prawnego pokrzywdzonego policja zainteresowała się taką osobą i wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie - tłumaczy komisarz Urbański.

Prof. Nowińska podkreśla problem tzw. dozwolonego użytku. - Prawnicy prawie od 15 lat zastanawiają się, co zrobić, by ograniczyć niedozwolone korzystanie z utworów, stąd wziął się m.in. pomysł licencji otwartej, w tym także na utwory wprowadzone do sieci. Rozwiązania jak do tej pory nie znaleziono i ciężko będzie to znaleźć - wyjaśnia prof. Nowińska.

Zdaniem ekspertów zmiany prawa powinny zmierzać do zaostrzenia sankcji za piractwo komputerowe. Z drugiej jednak strony, twórca powinien być zobowiązany w utworach wprowadzanych do sieci do wskazania zakresu dozwolonego użytku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (19):

Sortuj komentarze:

a ja mam pytanie; W sieci torrent (dla przykładu) - ściąganie odbywa się nieliniowo, aby naruszyć art. 116 ust.paipp należałoby udostępnić ściągnięty (a nie ściągany) utwór, czyli nie jego fragmenty, ponieważ te nie są utworem (sic!) w świetle prawa (ujęcie normatywne - art. 1 ust. paipp). Staną się dopiero po ściągnięciu, kiedy wszystkie bajty będą poskładane w całość.". CO A TYM SĄDZICIE CZY TO JEST PRAWDA?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego to się wbiło na pierwszą stronę?
Soulseek nie udostępnia jednocześnie - z tego co wiem - plików w trakcie ich pobierania. Niemniej jednak w dobrym tonie leży udostępnianie czegoś w zamian. Przy czym serwis jest stworzony z myślą o 'wolnej muzyce', dlatego spokojnie taką można udostępniać bez ryzykowania x].

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 05.06.2007 01:59

"Samo ściąganie to nie kryminał. Natomiast udostępnianie takiego utworu grozi sprawą o odszkodowanie."
Hmm sam korzystam z torrenta, fakt, można powiedzieć, że podczas ściągania również udostępniam, ale... "Udostępnianie" w przypadku sieci torrenta rozumiem nieco inaczej, mianowicie bardziej jako wstawiane. Każdy kto choć raz korzystał z tej formy ściągania wie, że tu nie ma takiej opcji (chyba, że coś przeoczyłem:) w której inni użytkownicy pobierali by cokolwiek z naszego folderu bez naszej wiedzy. Jedyna możliwość jest wtedy gdy sami daną pozycje wstawimy na jedną ze stron temu poświęconą. Dla przykładu podam coś co słyszałem od znajomego. Koleżanka jego siostry wstawiła(udostępniła) coś w internecie. I gdy przyszedł jej rachunek, itd., to dostała również stosowny wykaz pozycji które sama wstawiła (i wszystkie informacje z tym związane).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst, i bardzo potrzebny. Gratuluję

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.05.2007 22:39

Grześku, legalne nie jest. Po prostu według polskiego prawa nie może zostać uznane za przestępstwo. Nielegalne ściągnie z internetu może jedynie skutkować wyrokiem o odszkodowanie dla właściciela praw autorskich, co, z tego co mi wiadomo, nie jest jakąś ogromną sumą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z tekstu wynika, że ściąganie z P2M jest legalne. Czy korzystający z niego koledzy mogą spać spokojnie? :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.joemonster.org/filmy/4098/google-jest-lepszy-od-emula a propos ściągania bez udostępniania

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rozwiązań "na wyższym poziomie" jest pewnie mnóstwo. Natomiast, co przyznaje sam ZPAV na stronie
http://www.zpav.pl/dzieciaki.asp
w sieciach DC++ i Kazaa można to zrobić prosto właśnie z poziomu klientów p2p.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idąc w abstrakcję (choć może nie tak daleką), to byłoby legalnym korzystanie z sieci p2p i ściąganie do woli piosenek, filmów, programów, etc. jednocześnie blokując upload (czyli udostępnianie). Nie można tego zrobić z poziomu klientów peer-to-peer, ale można innymi programami, np. do limitowania ruchu w sieci (Netlimiter) albo stosując zaawansowaną konfigurację firewalla (np. automatycznie blokować określone hosty, które chcą od nas pobierać plik). A może się mylę? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moim zdaniem brak precyzji sformułowania. Ale z treści artykułu dochodzi jeszcze jeden kontekst: wynika z niego, że "piracka", a więc nielegalna jest kopia powstała przed publicznym rozpowszechnieniem utworu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.