Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

35136 miejsce

Za ścianą WARS wita Was...

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2007-04-30 07:41

Trója, czyli dostateczny w pociągach osobowych, czwórka, czyli dobry w ekspresach - takie oceny wystawia inspekcja sanitarna za czystość wagonów kolejowych. To wyniki kontroli pociągów wyruszających w trasę z krakowskiego dworca.

Stanu pociągów w połowie drogi np. z Krakowa do Szczecina nie badano. - W zeszłym roku skontrolowaliśmy wsumie 130 pociągów różnych relacji - zarówno osobowe jak iInterCity. Generalnie w ekspresach i pospiesznych jest lepiej, ale wynika to głównie z lepszego ich stanu technicznego. Pociągi osobowe często są po prostu wyeksploatowane - informuje Jan Banaś, zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Krakowie. Zastrzeżenia budzą nie tylko toalety, ale też zdewastowane korytarze i przedziały. Z własnego doświadczenia każdy Polak wie, że czasem w wagonie, zwłaszcza w pociągach osobowych, brakuje wody, mydła i papieru toaletowego, o ręcznikach papierowych nie wspominając.

Kilka razy dopiero inspektorzy sanitarni zauważyli, że toaleta jest kompletnie niesprawna i trzeba ją zamknąć na klucz.

- Nie mamy żadnych sankcji, możemy jedynie wysyłać do zakładu przewozów kolejowych pisma interwencyjne. W ubiegłym roku wysłaliśmy takich pism 29 - wylicza Jan Banaś. Na co dzień wagony sprzątane są na sucho, tylko od czasu do czasu odstawia się je na boczny tor i poddaje gruntownemu myciu i dezynfekcji. W tym roku inspekcja sanitarna wkraczała do pociągu 15 razy, badając m.in. czystość kuszetek. Wypadło nie najgorzej. 5 razy sprawdzano stan wagonów restauracyjnych. Te kontrole zostaną z pewnością zintensyfikowane przed sezonem wakacyjnym. Sanepid zamierza m.in. zbadać źródła dostaw do WARS-u. - Choć są uchybienia, nie mieliśmy żadnego sygnału o zatruciu w pociągu - podkreśla sanepid.

(JGH)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.