Facebook Google+ Twitter

Za skarbniki do Skarbnika

Współautorzy: Barbara Podgórska

Miłośnicy współczesnych pieniędzy zastępczych, zwanych dawniej notgeldami, mają frajdę. Zabytkowa kopalnia "Guido" w Zabrzu wyemitowała ostatnio skarbniki. Można za nie zobaczyć się ze Skarbnikiem.

Skarbniki / Fot. Adam K. PodgórskiPięć skarbników upoważnia do zjazdu w głąb kopalni, na poziom 320, gdzie w podziemnych wyrobiskach i chodnikach urządzono skansen górniczy. Cała przeznaczona do zwiedzania trasa mierzy około 2 kilometrów. Zaprezentowano na niej zdobycze techniki eksploatacyjnej z przełomy XIX i XX wieku, m.in. ścianę łopatową z drewnianą obudową, upadową kamienną oraz najstarsze i najprostsze urządzenie transportowe z drugiej połowy XIX stulecia - kołowrót pochylniany pracujący na zasadzie przeciwwagi.

Można również podziwiać niedawno używane maszyny, z istniejącej tu w latach 60. kopalni doświadczalnej, m.in. kombajn chodnikowy zwany Alpiną, ogromy kombajn węglowo-bębnowy Bronisław Wątroba / Fot. Adam K. PodgorskiKWB, unikatowy 800-tonowy zbiornik na surowy węgiel, czynne przenośniki taśmowe i pracę w wyrobisku zabierkowym.

Więcej na temat podziemnych atrakcji na http://kopalniaguido.pl/.

Na koncept "coby zamiast bileta boł bon nominowany we skarbnikach" wpadł znany numizmatyk i falerysta Bronisław Wątroba, posiadacz unikatowej kolekcji notgeldów oraz
pomysłodawca nagradzania działaczy społecznych honorowym wyróżnieniem - "Notgeldem Śląskim". Reszta należała do dyrekcji kopalni, bo pomysł przypadł do gustu Leszkowi Żurkowi - dyrektorowi.

Skarbniki / Fot. Adam K. PodgorskiTak więc, wykupując bilet za 5 skarbników można mieć niepowtarzalną okazję przemierzania podziemnego świata z kilofkiem, latarką górniczą i w hełmie na głowie. A być może nawet, do spotkania z legendarnym Skarbnikiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.