Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5069 miejsce

Za trzy minuty koniec świata. Naukowcy znów przesunęli wskazówkę Zegara Zagłady

"Zegar Zagłady" od 1947 roku nieubłaganie wskazuje minuty dzielące nas od końca świata. Naukowcy z "Bulletin the Atomic Scientists" znów zmienili położenie jego wskazówek. Niestety, tym razem jesteśmy bliżej swego kresu.

Zegar Zagłady - 3 minuty do północy. http://www.commondreams.org/views/2015/01/22/3-minutes-midnight / Fot. commondreamsJesteśmy bliżej końca świata niż kiedykolwiek. Zagłada ludzkości jest najbardziej prawdopodobna od czasów Zimnej Wojny, jak twierdzą naukowcy. Zgodnie z tym stanem rzeczy, przesunięto wskazówki "Zegara Zagłady" (ang. "Doomsday Clock") o dwie minuty. Jeszcze w 2010 roku było za pięć dwunasta. Obecnie jest najbliżej północy od 1987 roku. Już tylko trzy minuty dzielą nas od zakończenia ziemskiej sielanki.

Nieuchronność ludzkości przed jej możliwym przedwczesnym końcem rozpoczęto odmierzać "Zegarem Zagłady" w roku 1947. Idea zarządu "Bulletin the Atomic Scientists" na Uniwersytecie Chicagowskim polega na graficznej prezentacji podobnej do tradycyjnych chronometrów. Subiektywny aspekt wspólnego przeżywania czasu koncentruje się w punkcie zero, jakim jest godzina dwunasta. Im bliżej północy tym bliżej końca ziemskiej cywilizacji. Każda cofnięta minuta oddala nas od nagłego zakończenia beztroskiej egzystencji na trzeciej planecie od Słońca. Jeszcze do niedawna za wybicie ostatniej godziny uważano kres będący skutkiem wojny nuklearnej. Obecnie przyjmuje się większą ilość możliwych czynników sprawczych zagłady, np. eksperymenty na polu badań biotechnologii.

Aktualne komunikaty o upływie czasu "Zegara Zagłady" są alarmujące.  Naukowcy ostrzegają w swoich przewidywaniach przed "prawdziwie strasznymi perspektywami." Globalne ocieplenie i wypadki nuklearne stwarzają największe ryzyko dla ludzkości, wobec czego grupa kontrolna powzięła decyzję o zmianie czasu. Ciekawym wnioskiem jest umniejszenie prawdopodobieństwa użycia broni jądrowej w takich konfliktach zbrojnych, jak niedawna aneksja Krymu i dalszy rozwój konfrontacji między Rosją a Ukrainą. Zdaniem naukowców, o wiele bardziej niebezpieczne jest gromadzenie materiałów potrzebnych do produkcji tego rodzaju uzbrojenia, modernizacja arsenałów atomowych (głównie Rosja i Stany Zjednoczone), osłabianie i lekceważenie obowiązujących traktatów oraz umów w tej kwestii. Coraz łatwiej o nuklearny wypadek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.