Facebook Google+ Twitter

Za wakacje w służbowym samochodzie zapłacisz podatek

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-07-30 09:50

Szef dał ci do dyspozycji służbowy samochód i jeszcze pozwolił zabrać nim rodzinę na wakacje. Pełnia szczęścia? Nie do końca. Jeśli jedziesz firmowym autem w prywatnym celu, zapłacisz większy podatek od wynagrodzenia.

Każdy pracodawca ma prawo udostępnić swojemu podwładnemu służbowe auto do prywatnego użytku. Trzeba jednak mieć świadomość, z czym to się wiąże w sferze podatkowej - Takie bezpłatne użytkowanie samochodu powoduje, że „na naszym koncie” pojawi się dodatkowy przychód. Zgodnie z obowiązującym prawem, musi on zostać opodatkowany – informuje Kamil Fac, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.
Ustawa o PIT definiuje bowiem przychód, jako otrzymane bądź oddane do dyspozycji podatnika w danym roku kalendarzowym wartości materialne i niematerialne, czyli pieniądze, świadczenia w naturze oraz inne nieodpłatne świadczenia. Przykładem tego rodzaju świadczeń jest właśnie, między innymi, udostępnienie pracownikowi na czas jego urlopu służbowego auta.

Jak to wyliczyć?
Do wynagrodzenia pracownika pracodawca powinien doliczyć, na potrzeby opodatkowania, kwotę, którą musiałby on zapłacić za wypożyczenie samochodu z firmy zewnętrznej. Bierze się pod uwagę identyczny model auta, jakim jest auto służbowe i okres na jaki zabiera się pojazd na wakacje. Przy wyliczaniu wartości takich świadczeń trzeba też uwzględnić ceny obowiązujące w danej miejscowości za wynajem samochodu określonej klasy.

Naprawimy mniej płacimy
Pracownik biorąc służbowe auto na wakacje, może zostać obciążony ewentualnymi kosztami jego napraw. Na ogół pokrywane są one z polisy ubezpieczeniowej. Jednak w niektórych przypadkach firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania. Dotyczy to takich sytuacji jak prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu lub narkotyków czy ucieczka kierowcy z miejsca wypadku. Pracownik pokrywa wtedy koszty z własnej kieszeni. Zapłacimy także za naprawę samochodu służbowego, kiedy auto uległo awarii ewidentnie z naszej winy, np. gdy doszło do zatarcia silnika, bo nie uzupełniliśmy na czas oleju. Poniesione koszty zmniejszą nasz przychód a tym samym i podatek od niego.

Paliwo to koszt tylko dla naszej kieszeni
- Kosztem uzyskania przychodu nie może być jednak wydatek na paliwo czy na usługę umycia firmowego pojazdu podczas użytkowania go w celach prywatnych – dodaje Kamil Fac, Dyrektor Oddziału Tax Care w Warszawie.
Faktem jest, że samochód służbowy jest niejednokrotnie bardziej komfortowy od prywatnego. Warto więc korzystać z niego podczas wakacji, zwłaszcza gdy trasa jest długa, trzeba się sporo przemieszczać i zabiera się ze sobą małżonka i dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że szef będzie musiał to uwzględnić wyliczając nasz dochód za miesiąc, w którym spędzaliśmy urlop za kierownicą służbowego auta, więc zapłacimy fiskusowi większy podatek.
(Marta Modzelewska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.