Facebook Google+ Twitter

Za wcześnie przychodzą na świat...

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-09-26 22:13

Już w 2000 r. Prof. Ewa Hewlich w swojej książce pt. "Przyczyny porodów przedwczesnych i podstawowe czynniki ryzyka wynikające z wcześniactwa" zauważyła, że w Polsce 6,1% noworodków urodziło się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży.

Mała Martusia 48 godzin po porodzie fot. Jagoda MatuszakDlaczego rodzą się wcześniaki?

Zaintrygowana tym pytaniem postanowiłam się dowiedzieć, co jest przyczyną przedwczesnego porodu. W poznańskim szpitalu przy ulicy Polnej - największej placówce położniczej w Wielkopolsce - lekarz dyżurny powiedział mi, że na 28-33 dzieci, które rodzą się każdego dnia aż 4 urodziły się za wcześnie. Czyli przyszły na świat przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży. Zazwyczaj takim porodom towarzyszą różne powikłania.

Według lekarza z poznańskiego szpitala głównym czynnikiem sprzyjającym przedwczesnemu porodowi jest stres i zła dieta. Większość kobiet, które swoje pociechy urodziły przedwcześnie, narzekało wcześniej na bardzo złe samopoczucie, kłopoty z nadciśnieniem, silny stres i przemęczenie. Powodem dla którego dziecko może urodzić się za wcześnie jest także bardzo młody wiek matki, lub wręcz przeciwnie, zbyt zaawansowany. Zagrożone problemami z ciążą są także kobiety powyżej 36 roku życia.

Jak temu zapobiec?

Każda kobieta, która pragnie w terminie urodzić swoje dziecko powinna dbać o siebie, regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) odbyć kontrolną wizytę u swojego lekarza ginekologa, nie przemęczać się, unikać sytuacji stresowych, nie przebywać w towarzystwie osób palących oraz samej nie palić - twierdzi stanowczo poznański lekarz. Wskazane są też częste rozmowy z bliskim osobami, spacery - przynajmniej 30 minut dziennie, zdrowe odżywianie się (w tym specjalne witaminy: kwas foliowy) i unikanie ciężkich prac fizycznych.

Wcześniak wcale nie oznacza kłopotów

- Moja córka urodziła się w 36 tygodniu ciąży. Nie ma to jednak dla mnie znaczenia. I tak ją bardzo kocham - mówi Karolina, mama Marty (na zdjęciu). U Karoliny nie stwierdzono konkretnej przyczyny, która mogła wywołać przedwczesny poród. Lekarze skłaniają się ku stwierdzeniu, że głównym czynnikiem było przemęczenie i niski poziom progesteronu (wg. Wikipedii: steroidowy żeński hormon płciowy wytwarzany w czasie ciąży przez ciałko żółte i łożysko . Najważniejszy hormon wydzielany przez gonady czyli jajniki i jądra).

Dziś Karolina jest już ze swoją córeczką w domu i obie czują się dobrze. Nie wystąpiły u Marty żadne komplikacje, a jedynym kłopotem są nieprzespane noce...jej rodziców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.