Facebook Google+ Twitter

"Za zamachami w moskiewskim metrze stoi Putin i rosyjska bezpieka"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-31 16:39

Lider islamskich separatystów działających na Kaukazie Północnym Doku Umarow oskarżył rosyjską Federalną Służbę Bezpieczeństwa o zorganizowanie zamachów w moskiewskim metrze. Informują o tym rosyjskie media.

W wydanym oświadczeniu Doku Umarow obwinił również premiera Władimira Putina, który na czas zamachów miał ponoć specjalnie wyjechać z Moskwy.

Rosyjskie media nie są pewne, czy autorem oświadczenia w sprawie zamachów jest rzeczywiście Doku Umarow czy ktoś kto podszywa się pod lidera separatystów. W Rosji zawsze po dużym zamachu terrorystycznym pojawiają się podejrzenia, że mogą za nim stać rosyjskie służby specjalne. Mówią o tym niektórzy eksperci i oponenci Kremla.

Zaraz po zamachu w metrze rosyjskie służby specjalne poinformowały, że winnymi tragedii mogą być separatyści kaukascy, na których czele stoi właśnie Doku Umarow. Z kolei wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji generał Nikołaj Patruszew nie wykluczył, że związek z poniedziałkowym atakiem terrorystycznym w moskiewskim metrze może mieć Gruzja. Gruzińskie władze natychmiast temu zaprzeczyły.

Premier Rosji nie wykluczył, że zamachy w Moskwie i Dagestanie przeprowadziła ta sama organizacja. Podkreślił, że oba ataki były wymierzone w Rosję. Władimir Putin przewodniczył posiedzeniu rządu, na którym podjęta została decyzja o wzmocnieniu sił milicyjnych na Północnym Kaukazie.

Rano w Kizlarze w Dagestanie doszło do zamachu na milicjantów. Dwie bomby zabiły dwanaćie osób. Przedwczoraj bomby wybuchły w moskiewskim metrze na stacjach Łubianka i Park Kultury. Zginęło 39 osób, a ponad 70 zostało rannych.

Zamachy w Kizlarze i w Moskwie zdradzają pewne podobieństwa. Zostały przeprowadzone mniej więcej w tym samym czasie - w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego. Bomby zostały też zdetonowane w pół godzinnych odstępach. Ze wstępnych informacji wynika, że oba akty terroru przeprowadzili zamachowcy-samobójcy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.