Facebook Google+ Twitter

Zaadoptuj mumię!

Doktor Salima Ikram z Uniwersytetu w Kairze znalazła sposób na pozyskanie środków na badanie mumii zwierząt ze starożytnego Egiptu. Miłośnicy dziedzictwa tego kraju mogą adoptować mumię.

www.animalmummies.com / Fot. www.animalmummies.comW starożytnym Egipcie mumifikowano zwierzęta z różnych powodów. Ibisy, sokoły, koty i inne święte zwierzęta były mumifikowane z uwagi na kwestie religijne. Często stawały się częścią starożytnego handlu dewocjonaliami. Pielgrzymi, którzy przybywali do miejsc kultu, mogli zakupić mumię świętego zwierzęcia. Takie święte pamiątki często nie były prawdziwe. Zdarzało się, że bandażowano jedynie część zwierzęcia, tak aby stworzyć z jednego ciała więcej mumii. Często też mumie robiono z całkiem przypadkowych przedmiotów.

Mumiami nazywamy także zabalsamowane pożywienie mające służyć jako pokarm zmarłym. Razem z ludźmi mumifikowano ich pupili - najczęściej koty, psy i małpki. Mumifikacji poddawano również pojedyncze zwierzęta poświęcone bogom, które znaleziono martwe.

Staroegipski świat niszczeje

W muzeum kairskim, jedna z sal od wielu lat poświęcona jest mumiom zwierzęcym. W Egipcie spotykamy się wręcz z ich nadmiarem. Znajdowane są nekropolie, w których złożono miliony zwierząt. Czynniki zewnętrzne, zmiany klimatu oraz wiele innych wpływa na zniszczenie tych mumii, które choć liczne, są bez wątpienia bezcenne. Ich zabiegi konserwacyjne nie kosztują bardzo wiele, ale z uwagi na liczbę eksponatów, aby móc je wszystkie zbadać i chronić przed zniszczeniem, potrzeba sporych nakładów finansowych.

Uratuj mumię

Dlatego też zainicjowano akcję „Zaadoptuj mumię”. Konserwatorzy z Muzeum Egipskiego w Kairze zaproponowali miłośnikom historii starożytnej możliwość adopcji mumii. Za 100 dolarów możesz stać się właścicielem małego krokodyla, kota, psa, ibisa. Koszt adopcji małego węża to 50 dolarów, zaś ceny sokołów, ryb i innych mumii można negocjować. Ta dość niska opłata pokryje koszty kompleksowego badania i konserwacji mumii. Nabywca otrzyma w zamian certyfikat oraz skróconą dokumentację przeprowadzonych zabiegów.

Szczegółowe informacje zawarto na stronie internetowej akcji www.animalmummies.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

(+) za ciekawy materiał

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy temat :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.