Facebook Google+ Twitter

Zabawa atomowa

Większość społeczeństw pod wpływem lobby jądrowego uwierzyła, że elektrownie jądrowe są całkowicie bezpieczne.

Młodzi ludzie z Fundacji Nasza Ziemia ostrzegają !. / Fot. Jacenty PłaszczycaEnergetyka atomowa jest obecnie najdroższym rodzajem energii. Jej niska cena we Francji czy w Niemczech wynika z ogromnych dopłat przez państwo, czyli podatników. Gdyby policzyć koszty zagospodarowania odpadów atomowych, rachunek niezbędnych wydatków zmierza do nieskończoności. (www.boell.pl).

Składowiska odpadów projektuje się i buduje na 250 lat. Za naszą "zabawę atomową" będziemy płacili my, nasze dzieci, wnuki i pra pra… wnuki. Groźne wysoko radioaktywne odpady, niebezpieczne nawet po setkach tysięcy lat, są wciąż prowizorycznie składowane.

Czy to prawda czy ich fantazja. / Fot. Jacenty PłaszczycaTo jednak nie wszystkie koszty. Aby odebrać prąd wielkich mocy z elektrowni atomowych konieczne jest zbudowanie wysokonapięciowej sieci przesyłowej.

Na 192 członków ONZ elektrownie atomowe ma zaledwie 31 krajów. Nie są to wcale jedynie wysokorozwinięte państwa. (www.eko-unia.org.pl).

Na pewno trzeba się mocno zastanowić, bo to poważna sprawa. / Fot. Jacenty PłaszczycaNasz rząd w 2008 roku uczynił elektrownie atomowe swym pupilkiem. Błyskawicznie utworzono urząd wiceministra, departament energetyki jądrowej, przyjęto zasobny budżet oraz osiem ustaw mających wprowadzić atom pod strzechy.

Od 20 lat odnawialne źródła energii i oszczędność nie doczekały się żadnego wiceministra, departamentu oraz jakiejkolwiek ustawy. Czy sami niszczymy naszą planetę, aż trudno w to uwierzyć?

Jako autor muszę dodać, że jest to zadanie jednej strony sporu, bo jak wiadomo energetyka atomowa cieszy się dobrą marką na całym świecie. Jest właśnie uważana za bardzo ekologiczną i czystą energie. Nawet tragedia w Czarnobylu okazała się bardzo przereklamowana, bo miały być wielkie straty, a okazały się symbolicznie. Więc kto ma rację?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Mirku - )))))))))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Henryku to jest tylko relacja z demonstracji jaką spotkałem przypadkiem będąc na urlopie... i trudno omówić im choć w części racji, a osobiście uważam, że energia tzw. zielona jest mocno zaniedbana w Polsce. Jak zwykle za tym wszystkim stoją ogromne pieniądze i zysk przy budowie takich elektrowni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Redaktorze naczelny WDW24.
5******

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie jestem ekspertem od energetyki, wiem jednak, że zasoby węgla wystarczą jeszcze na kilkadziesiąt lat. Co będzie dalej...? Elektrownie węglowe i górnictwo w zdecydowanie większym stopniu degradują nasze środowisko naturalne. Jeśli więc nie mamy możliwości korzystania z alternatywnych źródeł energii, nie chcemy się uzależnić od jej dostaw z zewnątrz - nie mamy innego wyboru. Może i energia jądrowa jest droższa od innej, ale jest czystsza i przy zastosowaniu rygorystycznych przepisów, które regulują jej eksplorację - bezpieczniejsza. W naszym kraju sieć przesyłowa i tak nie spełnia już wymaganych warunków i jej wymiana jest niezbędna, niezależnie od tego, z jakiego źródła pochodzić będzie energia. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.