Facebook Google+ Twitter

Zabawa na styku kultur - Zabrze

W sobotni wieczór w restauracji Floriańska odbył się „Rosyjski Wieczór”, gdzie goście poza wspaniałą zabawą mogli uczestniczyć w różnego rodzaju atrakcjach i występach przygotowanych przez artystów i studentów.

Alexandr Maceradi - Rosyjskie Ballady i Romanse / Fot. Ryszard BudniakUczestnikami „Rosyjskiego Wieczoru” w klimatach trwającego karnawału byli nie tylko Polacy, ale również licznie przybyli Rosjanie. Była to niebywała okazja do wspólnego biesiadowania przy rosyjskiej muzyce, a przecież dla Rosjan podstawę muzyki stanowi ich bogaty folklor muzyczny. Główną atrakcją wieczoru była Jaśmin z samego St. Petersburga.

Jej utwory - barwne, kolorowe - nie tylko były słuchane przez gości, ale niejednokrotnie podrywały do tańca.

Niesamowity rosyjski klimat stworzył Alexandr Maceradi, Rosjanin mieszkający na Śląsku. Obdarzony niezwykle ciepłym, ujmującym głosem z niezrównanym mistrzostwem wykonał rosyjskie romanse i ballady przekazując gościom cząstkę rosyjskiej duszy.

Chór Studenckiego Koła Naukowego „Sojuz” działającego na Uniwersytecie Śląskim przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej pod okiem przewodniczącej Koła Ani Podstawskiej wykonał między innymi tak znane piosenki, jak: „Oczy czarne”, „Katiusza” czy „Oj maroz maroz” i wiele innych.

Chór Studenckiego Koła Naukowego „Sojuz” działającego na Uniwersytecie Śląskim przy Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej / Fot. Ryszard BudniakŚwiat mody w Rosji kojarzy się nam z ciężkimi futrami, puchatymi czapkami i… walonkami. Tymczasem kolekcja zaprezentowana podczas wieczoru pod okiem stylistki pokazała, że rodzi się już inny obraz rosyjskiej mody, która jest niewątpliwie bogata i elegancka. Uzupełnieniem i dodatkiem do pokazu były buty z rosyjskiej sieci CENTRO.

Goście podczas całego wieczoru mogli delektować się specjałami kuchni rosyjskiej, która ze względu na różnorodność etniczną i kulturową jest niezwykle bogata. Na stołach królowały bliny, pielmieni, znana rosyjska zupa solianka, ogórki, kwas chlebowy i wiele innych potraw.

Na specjalnie zorganizowanym konkursie co poniektórym poszczęściło się. Wygrali cenne nagrody. Zresztą każdy los wygrywał i nie nagrody były najważniejsze. Pieniądze z konkursu zostaną przeznaczone na zakup artykułów potrzebnych małym pacjentom Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach - Ligocie.

Wieczór Rosyjski dostarczył gościom wielu atrakcji, a zabawa trwała do późnych godzin nocnych. To wszystko było możliwe także dzięki całemu personelowi restauracji Floriańska, która w szczególny sposób od początku zaangażowała się w organizację Wieczoru.

Całość spotkania poprowadził znany dziennikarz Radia Plus Śląsk – Michał Loskot.

Gość specjalny Jaśmin z ST. Petersburga / Fot. Ryszard BudniakMówi się, że my Polacy mamy czasem wrogi, a w najlepszym przypadku - obojętny stosunek do Rosjan…i odwrotnie. Kto był i bawił się na rosyjskim wieczorze, może zmieni zdanie lub już je zmienił..? Wszak długo można by opowiadać o Rosjanach, o ich – z jednej strony-przywiązaniu do swojego kraju i imponującej znajomości własnej literatury, a z drugiej -o wódce, pijaństwie, kulcie broni i siły. Można mówić o tym, jak śpiewają przy ognisku, jaka jest w nich pasja, a równocześnie ile w nich autodestrukcji. Rosjanie to ludzie, których nie sposób opisać kilkoma banalnymi przymiotnikami, bo jedne wykluczają drugie. I to właśnie jest w nich tak fascynujące…

Wydarzenie było objęte patronatem medialnym przez: Radio Plus Śląsk, Głos Zabrza i Rudy Śląskiej, Portal Nasze Zabrze.com.pl, Nasze Miasto oraz Stowarzyszenie Polskich Mediów.

Atrakcyjność wieczoru uświetnili sponsorzy : CENTRO – Platan Zabrze, Yves Rocher – Platan Zabrze, Restauracja „Stara Szkoła” – Zabrze, Restauracja „Fanaberie” – Katowice, „Czas na Herbatę” – Platan Zabrze, Sklep „Nina” – M-1 Zabrze.
Jolanta Maria Budniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jestem pod wrażeniem klimatu jaki panował na Rosyjskim Wieczorze,na takich imprezach chcemy bywac. Zwlaszcza występ Jasminy był cudowny. Organizatorki jak zwykle spisały sie na medal :):)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.