Facebook Google+ Twitter

Zabawka w śmieciach sprzed tysiąca lat

  • Źródło: OhmyNews
  • Data dodania: 2006-08-19 22:42

Średniowieczną grzechotkę znaleźli archeolodzy podczas wykopalisk na kaliskim Zawodziu. Ażurowa grzechotka ma około ośmiu centymetrów średnicy i wykonana jest z brązu. Jest to pierwsze tego typu znalezisko na ziemiach polskich.

– Wcześniej znajdowane grzechotki wczesnośredniowieczne wykonane były z gliny – wyjaśnia historyk Sławomir Miłek.

Fot. Gazeta PoznańskaOdkrycie na śmietniku

Zabawka odkryta została na skraju osady, blisko cmentarzyska w jamie zasypiskowej, a więc w śmieciach sprzed tysiąca lat. Nie wiadomo, dlaczego tam się znalazła, bo nie jest uszkodzona. Niewykluczone, że to efekt sprzątania osady po pożarze. Drugim niezwykle ciekawym znaleziskiem jest pochodzący z Rusi krzyżyk wykonany ze stopu miedzi i prawdopodobnie cyny.

Tego typu przedmioty już były odkrywane, ale na pograniczu ziem polskich i ruskich. Archeolodzy znaleźli w Kaliszu unikatową ruską plombę. Kolejne znalezisko pochodzące z Rusi świadczy o żywych kontaktach wczesnośredniowiecznego grodu nad Prosną ze wschodni sąsiadem.

Na kaliskim Zawodziu archeolodzy wykopali też m.in.: ceramikę i bardzo dobrze zachowane monety, które w części były produktem kaliskiej mennicy palatyna Sieciecha. Po raz pierwszy udało się znaleźć topór – do tej pory odkrywano tylko groty lub fragmenty włóczni.

fot. Gazeta PoznańskaCmentarzysko pełne niespodzianek

Ciekawie zapowiadają się właśnie rozpoczęte badania na cmentarzysku, położonym w zachodniej części osady. W wierzchnich warstwach ziemi dr Tadeusz Baranowski z Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk znalazł – poza kośćmi – wiele ozdób kobiecych, a wśród nich piękną, srebrną zausznicę koszykową i dwa paciorki ceramiczne. – Cały czas mamy nadzieję, że najciekawsze odkrycia są przed nami – mówi szef wykopalisk Leszek Ziąbka z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.