Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10309 miejsce

Zabawny fortel, czyli "Pan Jowialski" w Teatrze Polonia

Adaptacja sztuki Aleksandra Fredry jest swego rodzaju moralitetem, ukazującym nasze zalety i przywary.

Marian Opania (Pan Jowialski) / Fot. Robert Jaworski, Teatr PoloniaSpektakl "Pan Jowialski" w reżyserii Anny Polony i Józefa Opalskiego to komedia Aleksandra Fredry, którą Tadeusz Boy Żeleński nazwał sfinksem naszej literatury.

Do posiadłości tytułowego Pana Jowialskiego (Marian Opania) przybywa tajemniczy wędrowiec Ludmir (Grzegorz Daukszewicz). Zmęczony tułaczką po kraju zasypia w jego ogrodzie. Janusz (Krzysztof Pluskota), adorator Heleny (Aleksandra Grzelak), wnuczki Pana Jowialskiego, postanawia zabawić się kosztem przybysza i przebiera go w szaty sułtana. Namawia całą rodzinę do włączenia się w tę intrygę. Nie przewiduje tylko konsekwencji - w myśl zasady: z żartem jak ze solą, nie przesadź, bo bolą...

Dużym walorem tego spektaklu jest piękny Fredrowski język, przepełniony dowcipem. Co więcej, Fredro był świetnym obserwatorem - dostrzegał nasze wady, skomplikowanie relacji damsko-męskich oraz tendencje do zbyt wygórowanych oczekiwań. Nie straciło to nic na swojej aktualności, mimo że utwór postał ponad 180 lat temu.

Aleksandra Grzelak (Helena), Krystyna Janda (Szambelanowa) / Fot. Robert Jaworski, Teatr PoloniaJeśli chodzi o grę aktorską, to na największe brawa zasłużyli Marian Opania w roli tytułowego bohatera, który mimo swoich lat, potrafił się doskonale bawić i na każdym kroku sypał przysłowiami oraz Krystyna Janda jako nieznosząca sprzeciwu żona Szambelana, która wciąż opowiadała o swoim zmarłym mężu majorze Tuzie. Parodiowała trochę samą siebie, była manieryczna, mówiła z kresowym akcentem i wtrącała do swoich wypowiedzi słowa po francusku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.