Facebook Google+ Twitter

Zabetonować Warszawę?

Wbrew warszawiakom i ekspertom, miejscy urzędnicy chcą zabudować część parku Świętokrzyskiego. Będzie to oznaczać poświęcenie miejskiej zieleni dla kolejnego biurowca.

Pałac Kultury i Nauki http://commons.wikimedia.org/wiki/Image:PKiN_w_W-wie.JPG / Fot. Janusz Jurzyk / Fot. Fot. Janusz JurzykZachodnia część parku Świętokrzyskiego jest zlokalizowana między ulicami Emilii Plater i Marszałkowską. Park powstał jeszcze w latach 50. XX wieku. To właśnie ten obszar władze miasta planują sprzedać pod budowę wieżowca. Chociaż jest to jeden z niewielu terenów zielonych w centrum Warszawy, już niedługo może zostać poważnie okrojony .

W środę radni miasta zaczęli opiniowanie 30 korekt studium zagospodarowania miasta, m.in. tę dotyczącą planów wycięcia części obszaru parku. Jeżeli pomysł zostanie przegłosowany jego realizacja będzie dla Ratusza niezwykle trudna. Za utrzymaniem w całości parku opowiadają się organizacje pozarządowe, eksperci i klimatolodzy.

- Pozbawienie miasta każdego miejsca zieleni jest rzeczą, którą się bardzo długo odbudowuje - mówi Krzysztof Błażejczyk z Polskiej Akademii Nauk. W obronie staje także stowarzyszenie "Obywatele dla Warszawy" - "To precedensowy przypadek sprzedaży parku publicznego. Wszędzie na świecie władze dbają o zachowanie resztek zieleni w śródmieściach" - czytamy na stronie internetowej organizacji.

Przeciwko budowie biurowca w tym miejscu jest również Rada Architektury i Rozwoju Warszawy, która w 2007 roku stwierdziła, że teren obecnego Parku Świętokrzyskiego powinien być kategorycznie zachowany w takiej formie w jakiej istnieje. Wbrew woli urzędników miejskich wystąpiło także dwóch stołecznych radnych, którzy zgłosili wniosek o wpisanie parku Świętokrzyskiego do rejestru zabytków. Jeżeli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony każda planowana inwestycja będzie musiała być uzgodniona ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków.

Wycięcie zachodniej części parku odczują warszawiacy. W centrum stolicy będzie jeszcze mniej zielonych terenów, w których można odpocząć i zrelaksować się. Przed zamienianiem sporego kawałku parku w betonowy wieżowiec ostrzegają też klimatolodzy. - Parki mają wiele pozytywnych funkcji, łagodzą hałas nawet o kilkanaście decybeli, a także zmniejszają zanieczyszczenie powietrza co jest bardzo ważne w terenie zabudowanym - ostrzega Krzysztof Błażejczyk, który od 1999 roku bada jak zmienia się klimat stolicy. W centrum Warszawy temperatura jest o kilka stopni wyższa w porównaniu do obrzeży miasta, a planowana inwestycja jeszcze bardziej ją zwiększy.

Specjaliści szacują planowaną inwestycję na kilkadziesiąt milionów zł, podczas gdy budżet miasta wyniesie w tym roku prawie 10 mld zł. Należałoby się zastanowić czy strata sporej części parku w centrum stolicy będzie warta tych pieniędzy, które miasto mogłoby oszczędzić w inny sposób, bez pogarszania miejskiego klimatu i utrudniania życia warszawiakom.
- Pomysł jest nierozsądny, budżet miasta poradziłby sobie bez tego, a w Warszawie są inne miejsca gdzie można prowadzić inwestycje - dodaje Błażejczyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+, dobry artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł warty jest plusa . Treściwy i dobrze napisany . Jeszcze zrobiłbyś sondę wśród mieszkańców , dodał cytat , może ktoś poweidziałby coś nie tylko oczywistego w obronie, ale i coś ciekawego , wartego podrążenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.