Facebook Google+ Twitter

Zabezpieczyć polskie stadiony przed atakiem terrorystycznym

Takie zadanie otrzymała Państwowa Agencja Atomistyki w związku z organizacją przez Polskę i Ukrainę mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku.

Zdjęcie ilustracyjne - stadion ŁKS / Fot. APPChodzi o zabezpieczenie polskich stadionów, na których rozgrywane będą mecze finałowe piłkarskich mistrzostw Europy, przed atakiem tzw. brudną bombą. Celem zdetonowania brudnej bomby jest rozproszenie materiału radioaktywnego na jak największej przestrzeni, przy wykorzystaniu siły eksplozji materiału wybuchowego. Bardzo łatwa konstrukcja, przy zastosowaniu niewielkiej ilości materiału wybuchowego, powoduje duże prawdopodobieństwo użycia takiej bomby przez terrorystów. Materiał radioaktywny może być łatwo pozyskany ze starych, nieopróżnionych, radzieckich napromienników. W czasie rozwoju badań i testów związanych z wykorzystaniem promieniowania jonizującego, radzieckie władze poleciły budowę napromienników wypełnionych cezem - 137, którym napromieniowywano ziarna zbóż. Działania te nie przyniosły żadnych rezultatów, więc napromienniki porzucono. Znajdujący się w nich cez nadal pozostaje radioaktywny.
- Obawiamy się takiego ataku, dlatego już myślimy o zabezpieczeniu piłkarskich mistrzostw. Substancję radioaktywną mocuje się wokół materiału wybuchowego, np. granatu, który - eksplodując - rozrzuca ją dookoła. Nie obawiamy się poważnego skażenia radiologicznego, ale paniki, jaką taka bomba może wywołać - poinformował Jerzy Niewodniczański, prezes Państwowej Agencji Atomistyki.

Począwszy od Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 r. w celu zabezpieczenia wszystkich większych imprez sportowych, przy wejściach na obiekty, na których są one rozgrywane, ustawiane są bramki, których zadaniem jest wykrywanie substancji radioaktywnych. W wykrywacze promieniowania zostaną dodatkowo wyposażone służby porządkowe działające w cywilu. Rozważa się też w PAA skorzystanie z pomocy wojska przy zabezpieczeniu Euro 2012.

Źródło: Goniec Polski - Wielka Brytania

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

syl
  • syl
  • 11.06.2011 17:07

międzynarodowych ekspertów ds. terroryzmu nadal w Polsce jest za mało,nie mamy przygotowanej ustawy antyterrorystycznej ani nadrzędnej nad innymi jednostki antyterrorystycznej, która skupiałaby fachowców z Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, ABW, Kontrwywiadu Wojskowego, Wojska, Żandarmerii i ekspertów oraz analityków. Nasz kraj robi bardzo niewiele, a jeśli już to niezbyt poważnie traktujemy opcję ataku terrorystycznego. Pamiętajmy o tym, że zagrożenie istnieje, z pewnością nie w takim stopniu jak w USA czy Wielkiej Brytanii, ale jest wysokie, czego nie należy bagatelizować. Euro 2012 jest imprezą sportową, która dla terrorystów jest niewątpliwie "łakomym kąskiem".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nasze stadiony to i bez terrorystów jedna brudna bomba!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeszcze tylko tarczy "antyrakietowej" nam trzeba, a poczęstowani możemy zostać nie tylko brudną bombą!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przerażające, co jeszcze może wymyśleć sfanatyzowany człowiek.
Słuszne jest zapobieganie, myślenie wyprzedzające groźne zdarzenia i dobrze, że o tym się mówi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jednym słowem - (plus)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że trzeba się zabezpieczyć przed ewentualny zamachem. Ale też bez przesady z tymi obawami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na pewno należy przewidzieć wszelkie ewentualności... ale w moim przekonaniu w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć nasze stadiony przed rodzimymi wandalami... niewątpliwie jest to nasza niechlubna wizytówka w świecie. LMM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rotert a kiedy ostatnio zdarzył się jakiś większy atak na sportowców?bo ja nie pamiętam Monachium. Teraz na zabezpieczenie idzie taka kasa, że zamach staje się bardzo trudny do przeprowadzenia. Tak samo te"brudne bomby" niby. Kiedy ostatnio jej użyto?Nie panikujcie, będzie dobrze, nad bezpieczeństwem będą czuwać eksperci także międzynarodowi więc będzie dobrze.Musi być dobrze.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2008 11:55

Tak, to jest najprawdopodobniejszy scenariusz - atak terrorystyczny na wielkie skupiska ludzi. Prezydenci, premierzy są chronieni przez setki ludzi i różne organizacje. Szary, zwykły obywatel, niestety - w obecnych czasach - przez nikogo. Wystarczy przypomnieć krwawy zamach na ekipę sportowców i kibiców z Izraela - w Niemczech; ataki terrorystyczne na pociągi, metra, bazary i - właśnie - stadiony. Aż trudno uwierzyć, że Gomułka miał jednego ochroniarza, zaś obecni prezydenci chronieni są przez bardzo liczne sztaby ludzi i organizacje wywiadowcze.... To również bardzo znamienne... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

jakie stadiony? ;P Sugerowałbym najpierw je wybudować ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.