Facebook Google+ Twitter

"Zabić bin Ladena" pióra Marka Bowdena. Jaka jest prawda o śmierci przywódcy Al-Kaidy?

Kolejna książka przedstawiająca historię z życia prywatnego, działalności terrorystycznej oraz wytropieniem i egzekucji, saudyjskiego milionera i terrorysty, Szejka Osamy bin Ladena.

Zdjęcie na okładce - Rockfinder/iStockphoto, MILpictures by Tom Weber/Getty Images/Flash Press Media / Fot. Projekt okładki - Mill StudioPrzedstawione przez Marka Bowdena, amerykańskiego dziennikarza i pisarza, nowe fakty są odmienne od dotychczas prezentowanych, jak chociażby w powieści Chucka Pfarrera - Operacja Geronimo.
"Zabić bin Ladena", to w głównej mierze zbiór niepublikowanych dotąd autorskich wywiadów Bowdena z prezydentem Barackiem Obamą. Pomimo, że autor w swojej publikacji korzysta z wywiadów prezydenckich, to - co jest rzeczą zrozumiałą – i tym razem nie możemy być przekonani, co do prezentowanych faktów, a rzeczywistości. Wynika to z prostej przyczyny. Operacja Neptun pod jaką przeprowadzono działania w pakistańskim Abbottabadzie była wspólnym dziełem JSOC (Połączone Dowództwo Operacji Specjalnych), team SEAL Six – red team (elitarna jednostka komandosów US Navy) oraz CIA (Centralna Agencja Wywiadowcza), co oznaczało najwyższą klauzulę tajności.

Mózgiem operacji w rezydencji w Abbottabadzie w nocy z 1 na 2 maja 2011 roku został admirał Bill Mc Raven z SEAL-sów po tym, jak Obama zdecydował, że działania na terenie Pakistanu będą opierały się na desancie z powietrza. W grę bowiem wchodziły jeszcze dwie ewentualne metody rozwiązania akcji: atak z powietrza z użyciem bomb oraz przy użyciu drona (bezzałogowego samolotu) z pociskiem sterowanym. Jednak, jak później prezydent powiedział autorowi: "Byłem przekonany, a swoją pewność opierałem na późniejszych rozmowach z Mc Ravenem, że mogą [komandosi] się stamtąd wydostać bez wdawania się w walkę z wojskiem pakistańskim. Istniało całkiem duże prawdopodobieństwo, że będą mogli wejść na teren posiadłości i spokojnie ją opuścić, nawet jeśli coś pójdzie nie tak, nawet jeśli nie będzie tam bin Ladena".

Należy bowiem zauważyć, iż żadna z instytucji będąca zaangażowana w śledzenie mieszkańców willi w Abbottabadzie nie miała stuprocentowej pewności, ze przebywa tam Szejk bin Laden. Przełomem w namierzeniu Osamy okazało się aresztowanie i przesłuchanie w jednym z ośrodków CIA w Polsce, nie mniej groźnego terrorysty, Chalida Szejka Mohammeda.

O ile wiadomości ukazujące się w publikacjach, środkach masowego przekazu o przygotowaniach do "Operacji Neptun", jak również okolicznościach pierwszych minut ataku na rezydencję są zgodne, tak sam przebieg zabicia Osamy bin Ladena jest przedstawiany różnie. Sporo kontrowersji po zakończonych działaniach wzbudziły pierwsze publiczne relacje dyrektora CIA, Johna Brennana, stwierdzającego:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Sporo miejsca autor poświęca Barackowi Obamie, co nie powinno dziwić, zważywszy, że to jemu udzielał wywiadów. Nie ma w książce opisów z działań bojowych, jak u Pfarrera, ale tutaj Bowden poszedł w innym kierunku, a co najważniejsze, może została wyjaśniona sama kwestia egzekucji Szejka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czekałem na recenzję książki i.... doczekałem się mocno zarysowanej jej zawartości. Dziękuję Piotrze za sporą dawkę wiedzy. Pali mnie ciekawość, co ta książka w sobie jeszcze kryje. Piąteczka i podbijam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.