Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12349 miejsce

Zabić się w walentynki?

14 lutego - dzień chorych na epilepsję, wspomnienie liturgiczne św. Walentego i hucznie reklamowane święto zakochanych. Luty to nie tylko miesiąc żniw dla kin, restauracji i producentów czerwonych gadżetów, ale też wzrost statystyk samobójstw.

Walentynki w Tajlandii / Fot. EPA/FACUNDO ARRIZABALAGAOd wielu lat walentynki, zaraz po Bożym Narodzeniu, uchodzą za jedno z bardziej skomercjalizowanych świąt. O ile przy przy wigilijnym stole (w większości domów) znajdzie się miejsce dla „strudzonego wędrowca”, to nie będzie miał on tyle szczęścia 14 lutego. Zakochani nie zabiorą samotnego przyjaciela na romantyczną kolację we troje.

Dodatkowo już od połowy stycznia, ze sklepowych witryn gapią się na nieszczęśnika, bez powodu zadowolone z życia, pluszowe kupidyny. Co więcej mierzą do biedaka z plastikowych łuków. Nagle w karcie dań ulubionego baru pojawia się „pizza w kształcie serca” a herbatę serwuje się w czerwonych kubkach, całe miasto nuci I Will Always Love You.

Sfrustrowany, zagubiony, pozostawiony sam sobie Kowalski postanawia skończyć z samotnością. Co robi? I tu wybór jest spory: od zatrucia gazem, zażycia środków nasennych przez samookaleczenie, aż po skok z wysokości czy werterowski strzał w głowę. Najczęściej (wg statystyk policji) Kowalski decyduje się na prozaiczne powieszenie. Te same dane mówią, że najbardziej skuteczni są samobójcy po czterdziestce. Tylko w zeszłym roku na swoje życie ze skutkiem śmiertelnym targnęło się 4.087 Polaków, czyli o 123 osoby więcej niż trzy lata temu.

Polskich miłosnych samobójców swą kreatywnością biją na głowę Amerykanie. Tam w okresie połowy lutego co ok. 17 minut ktoś targa się na własne życie. W 2005 roku obiegła świat wiadomość planowanego zbiorowego samobójstwa. 32 osoby z USA i Kanady umówiły się na internetowym chacie, że w dniu Święta Miłości popełnią samobójstwo. Jedna z osób planujących udział w samobójstwie, zawiadomiła policję. W skład grupy skupionej wokół 26-letniego Amerykanina wchodziły niemal same kobiety. Co nie znaczy, że panie częściej odbierają sobie życie. Mężczyźni są nie tylko bardziej skuteczni (prawdopodobnie dlatego, że sięgają po radykalniejsze metody) ale też częściej decydują się na ten krok.

Psychologowie nadal będą alarmować o nie bagatelizowaniu symptomów depresji u osób znajdujących się w naszym otoczeniu, portale internetowe będą radzić: „Jak przetrwać Walentynki, jako singiel”, ani jeno ani drugie nie uchroni nas przed deszczem kiczowatych serduszek. Pozostaje odnaleźć w tym marketingowym szaleństwie pozytywne strony albo wyłączyć radio, telewizor i internet- zrobić sobie ŚWIĘTO ŚWIĘTEGO SPOKOJU (niekoniecznie mierząc sobie w głowę ze starego pistoletu dziadka).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Andrzej Porazińsk
 • Andrzej Porazińsk
 • 24.02.2012 21:07

Wszystko co najgorsze my Polacy zbieramy i sie tym zachwycamy. Klódki na mostach to tez jakies chore. Oglądałem w Międzyzdrojach
link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Nie zadowolony
 • Nie zadowolony
 • 16.02.2012 18:36

Do autora - rzeczą nikczemną jest używanie takich lub podobnych tytułów. Autorze nie powinieneś więcej pisać, chyba, że miejscem twojej twórczości będą siany wewnętrzne wychodka i to nie publicznego. Na dziennikarzu ciąży b duża odpowiedzialność moralna i społeczna. A nóż komuś brakowało o włos odwagi do podjęcia takiej decyzji - czytając ten marny artykuł mógł się właśnie odważyć. Ale ty oczywiście nie ponosisz żadnej odpowiedzialności wszak każdy odpowiada sam za swoje czyny? Przemyśl swoje zachowanie, może jeszcze nie jest za późno aby zmienić profesję i zostać np księdzem... wtedy widział/a byś wiele pogrzebów zapewne satysfakcjonujących... dziennikarstwo w wydaniu W24 nie jest godne czytania i właśnie podjąłem decyzję, że już n ie stracę ani minuty czasu na czytanie tego portalu

Komentarz został ukrytyrozwiń

O ile lepsza jest nasza słowiańska Noc Kupały podczas której szczęścia w szukaniu kwiatu (niekoniecznie) paproci szukać może każdy...
link
.

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
 • john
 • 13.02.2012 00:10

o samobójstwach z przyczyn ekonomicznych nie piszecie? znam kilku co sobie nie poradzili...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kasia
 • Kasia
 • 12.02.2012 19:05

Polacy to ludzie nieszczęśliwi - tak już mamy !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Tusk
 • Adam Tusk
 • 12.02.2012 19:03

Można się przestraszyć, czyżby Polacy byli, aż tak zwichrowanym społeczeństwem samobójców i psychopatów, że byle święto wywołuje u nich taką destrukcje. Obawiam się, że nam to chyba nie grozi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Francesco Challenge
"Pamiętacie ,ze papież Jan Paweł II potępił kulturę śmierci?"

Ale - jeśli wierzyć powszechnie znanym informacjom - zabronił dalszej uporczywej terapii wobec swojej osoby...

Komentarz został ukrytyrozwiń

chory temat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Francesco Challenge
 • Francesco Challenge
 • 12.02.2012 17:14

Szkoda młodzieży!
Pokonaj minister Muchę w ilości okrążeń stadionu!-To dobra i zdrowa zachęta!
Pamiętacie ,ze papież Jan Paweł II potępił kulturę śmierci?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Francesco Challenge
 • Francesco Challenge
 • 12.02.2012 17:10

Taka zachęta?
Dlaczego sugerujecie podobne zachowanie?
Młodzi ludzie mogą Wam uwierzyć?
Sprawdźcie po walentynkach,kto się zabił?
Młodzi są zdolni do wszystkiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.