Facebook Google+ Twitter

Zabijają się w szpitalach nie mogąc znieść okrutnego bólu

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-11-27 16:14

Prokuratura Krajowa sprawdza przypadki samobójstw popełnionych przez chorych w szpitalach. Ze specjalnego raportu przygotowanego przez śledczych, do którego dotarła "Polska," wynika, że w ciągu ostatnich dwóch lat na życie targnęło się aż 79 pacjentów.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wit Leśniewicz, "Dziennik Łódzki"Niewykluczone, że część z nich popełniła samobójstwo, bo nie mogła już dłużej znieść bólu, a lekarze nie podali im odpowiednich środków.

Do samobójstw w szpitalach dochodzi w całym kraju. Pacjenci targnęli się swoje życie m.in. w Opolskim Centrum Onkologii, kaliskim szpitalu czy choćby w Opolu. Dwa tygodnie temu w toalecie szpitala w Tomaszowie Lubelskim powiesiła się 32-letnia chora na nowotwór kobieta. Partner kobiety twierdzi, że wszystko dlatego, że przez tydzień nie otrzymywała regularnie leków przeciwbólowych, które mogłyby zmniejszyć jej cierpienie.

- Prosiła o pomoc, ale jej nie otrzymała - twierdzi Marek W., partner kobiety. Zaniepokojony sygnałami rzecznik Janusz Kochanowski wystąpił do ministra zdrowia oraz prokuratora krajowego z prośbą o wnikliwe zbadanie wszystkich przypadków samobójstw w polskich szpitalach.

- Tylko od 1 sierpnia 2008 r. do 15 września 2008 r. do opinii publicznej dotarły informacje o czterech przypadkach samobójstw pacjentów przebywających na różnych oddziałach - napisał w oficjalnym piśmie Kochanowski.

Okazało się, że rzecznik miał rację. Problem nie jest jednostkowy, a szerszy i poważniejszy. Z przygotowanego przez Prokuraturę Krajową dla RPO raportu wynika bowiem, że w ciągu dwóch lat w polskich szpitalach odebrało sobie życie aż 79 pacjentów! We wszystkich przypadkach postępowania z urzędu wszczęły prokuratury rejonowe. Do dziś zakończono 64 z nich. Pozostałe śledztwa wciąż się toczą.

Z raportu Prokuratury Krajowej wynika, że siedem postępowań związanych z samobójstwami w szpitalach umorzono przedwcześnie. PK poleciła, by zostały wszczęte na nowo. Śledczy uznali też, że w części przypadków postępowania były prowadzone przez prokuratorów nierzetelnie.

Nie przesłuchano na przykład istotnych świadków, a w tym m.in. personelu pielęgniarskiego. Uznano też, że w części zdarzeń nie dokonano prawidłowej diagnostyki i przyjętej terapii w leczeniu. W przypadku pięciu z 14 toczących się postępowań stwierdzono przewlekłość i brak staranności w wykonywaniu czynności procesowych.

Prokuratorzy stwierdzili też, że większość samobójstw popełniły osoby z zaburzeniami psychicznymi - w 10 przypadkach byli to pacjenci cierpiący fizycznie. Chodzi o chorych na nowotwory. Ale jednocześnie Prokuratura Krajowa nie była w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy winę za przypadki samobójstw ponosi personel medyczny.

Czytaj dalej na stronie polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.12.2008 20:50

Bardzo podoba mi się

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.