Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4610 miejsce

Zabobony i przesądy wciąż aktualne...

Przesądy i zabobony odeszły razem z średniowieczem? Nic bardziej mylnego, mimo XXI wieku, nie brakuje ludzi wierzących w owe "czary".

Czarny kot? A to pech! / Fot. Adam Warżawa/Polska Dziennik BałtyckiPrzesądy narodziły się wraz z pojawieniem się człowieka. To przecież ludzie są ich twórcami. Wiara w zabobony najbardziej zauważalna jest w epoce średniowiecza, epoce kojarzonej z paleniem na stosach ludzi, niesłusznie oskarżonych o czarowanie. Dziś, większość z nas, przynajmniej teoretycznie nie wierzy, bądź nie przyznaje się do poddawania się przesądom. Ale czy zabobony naprawdę odeszły w zapomnienie? Czy dzisiejsze horoskopy nie są nowocześniejszą kontynuacją tych wierzeń?

Wielu młodych ludzi pytałem o to, czy czytają horoskopy. Odpowiedzi były różne z niewielką przewagą na "nie". Kiedy jednak odpowiedź była pozytywna pytałem taką osobę czy wierzy w to co jest tam napisane - odpowiedzi na to pytanie często były twierdzące. Większość czyta je dla rozrywki, aczkolwiek odsetek osób kierujących się w życiu takimi wróżbami jest wysoki, nawet wśród osób z wykształceniem wyższym.

Dużo więcej ludzi natomiast wierzy w przesądy, które z racjonalnego punktu widzenia nie powinny w ogóle istnieć. Wiele razy widziałem, jak ludzie zawracają, widząc przebiegającego przez drogę czarnego kota, lub unikają przechodzenia pod drogowskazem. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego wielu ludzi nadal w to wierzy? Odpowiedzi na te pytania spróbujmy znaleźć w pochodzeniu owych przesądów:

Piątek trzynastego

Pech trzynastki najprawdopodobniej pochodzi ze starożytnej Babilonii, gdzie cały system liczbowy oparty był na liczbie 12, np. 12 miesięcy, 12 znaków zodiaku czy 12 godzin dnia i nocy. Następna liczba po 12 miała oznaczać zniszczenie tego porządku. Również w chrześcijaństwie dostrzeżemy "wadę" trzynastki - to przecież Judasz, trzynasty uczestnik Ostatniej Wieczerzy, okazuje się zdrajcą. Piątek natomiast jest dniem ukrzyżowania Chrystusa.

Czarny kot przebiegający drogę

Ludy w czasach starożytności oddawały kotom szczególną cześć. Wśród nich, Egipcjanie, którzy oddawali cześć czarnym kotom. W średniowieczu - okresie rozwoju chrześcijaństwa - sądzono, iż ludy pogańskie, które czciły koty, bratały się ze złem. Tym samym utożsamiono czarne koty z siłami nieczystymi. Wierzono, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez szatana i w związku z tym trzeba mieć się na baczności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.